2008. március. 27. 18:13 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 27. 18:02 Világ

A szerbek Hágához fordulnak Koszovó miatt

Szerbia a hágai Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) fordul, arra kérve a testületet: alkosson jogi véleményt Koszovó függetlenségének múlt havi kinyilvánításáról - közölte csütörtökön a szerb külügyminiszter.

Belgrád a bíróság kötelező erővel nem bíró tanácsadó véleményét fogja kérni arról, a koszovói parlament megsértette-e a nemzetközi jogot azzal, hogy február 17-én kikiáltotta a dél-szerbiai tartomány függetlenségét - mondta Vuk Jeremic a B92 szerb televíziónak.

Ehhez azonban előbb Szerbiának meg kell győznie az ENSZ-tagállamok többségét arról, hogy szavazzák meg a szerb folyamodványt. (Az ICJ a világszervezet legfőbb jogi szerve.)

Jeremic azt mondta, Belgrád szeptemberben New Yorkban, az ENSZ közgyűlési ülésszakán kér szavazást a kérdésről. A szerb külügyminiszter, mint fogalmazott, "óvatos derűlátással" néz a voksolás elébe.

Vuk Jeremic éppen ázsiai körúton tartózkodik, s igyekszik minél több országot meggyőzni arról, hogy ne ismerjék el a független Koszovót.

Arra a felvetésre, hogy az ICJ tanácsadó véleménye nem bír kötelező erővel, a szerb külügyminiszter azt felelte: ha a testület kimondja, hogy Koszovó függetlenségének kikiáltása ellentétes a nemzetközi joggal, az lassíthatja valamelyest a volt dél-szerbiai tartomány arra irányuló erőfeszítéseit, hogy minél több állam elismerje függetlenségét, és idővel az ENSZ tagállamává váljon.

A hágai Nemzetközi Bíróság államok egymás közti vitás ügyeiben jár el. Ez a testület hozott ítéletet a bős-nagymarosi vízi erőmű kérdésében Szlovákia és Magyarország között. Legutóbb Horvátország és Montenegró jelezte, hogy közös megállapodás alapján a testület elé viszik a két ország közötti határvonalaknak az ügyét, amelyeket jelenleg ideiglenes egyezmény szabályoz.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.