2008. április. 05. 11:09 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 05. 11:10 Világ

Az ENSZ-től remél segítséget a zimbabwei ellenzék

Az ENSZ közbelépését kérte a zimbabwei ellenzék szombaton, hogy elkerüljék a vérontást az országban az elnökválasztás várható második fordulója előtt.

Nelson Chamisa, a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) elnevezésű ellenzéki szervezet szóvivője szerint az ország lakossága tisztában van azzal, hogy egy diktatúra ellen kell felvennie a harcot és ezért segítségre van szüksége a nemzetek közössége részéről.

Bár egy héttel a szavazás után még mindig nem hozták nyilvánosságra az elnökválasztás eredményét, független megfigyelők szerint Morgan Tsvangirai, az ellenzék vezére vezet, de nem valószínű, hogy meghaladja az 50 százalékot, ezért valószínűleg második fordulóra lesz szükség a 28 éve kormányzó Robert Mugabe elnökkel szemben. Mugabe pártja pénteken választási csalásokkal vádolta az ellenzéket és leszögezte: ragaszkodik a hatalomhoz.

Chamisa úgy vélekedett, hogy Mugabe számára egy második forduló "a bosszúállás stratégiáját" jelenti, miután elveszítette az elsőt. A szóvivő emlékeztetett egyúttal arra, hogy amikor az elnök 2000-ben vereséget szenvedett az új alkotmánytervezetről szóló népszavazáson, a válasz erőszakos cselekmények sorozata volt. "Ezt szeretnénk elkerülni: jobb lenne, ha a nemzetek közössége meggyőzné Mugabét, hogy fogadja el a zimbabwei nép akaratát, mintsem hogy egy vérfürdő után kelljen beavatkoznia" - tette hozzá.

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.