Milliókat kerestek amerikai törvényhozók az iraki háborún
Több millió dollárral lett gazdagabb az amerikai törvényhozás több tagja az öt éve húzódó iraki háborúnak köszönhetően - derült ki egy független kutatócsoport tanulmányából.
Kongresszusi képviselők összesen mintegy 196 millió dollárt fektettek be az utóbbi években olyan vállalatokba, amelyek üzleti kapcsolatban állnak a védelmi minisztériummal. Nem minden esetben katonai jellegű cégekről van szó: a Pentagon például a PepsiCo, az IBM, a Microsoft és a Johnson & Johnson cégekkel is kötött szerződést katonai tevékenységgel kapcsolatos feladatok ellátására - hívta fel a figyelmet a washingtoni székhelyű Center for Responsive Politics nevű szervezet.
A csütörtökön közzétett tanulmány készítői a törvényhozók 2006. évi vagyonnyilatkozataikat tekintették át. Az adatokból kitűnik, hogy a védelmi minisztériummal szerződésben álló vállalatokban érdekelt több képviselő és szenátor olyan kongresszusi bizottságokban tölt be vezető szerepet, amelyek az iraki háborúval kapcsolatos hadi kiadásokról döntenek. A tanulmány szerint ez a helyzet például John Kerry demokrata és Joseph Lieberman független szenátorok, valamint Roy Blunt, a képviselőház republikánus képviselőcsoportjának egyik vezető tisztviselője esetében.
A kutatócsoport rámutatott: jóllehet szám szerint kevesebb demokrata törvényhozónak van érdekeltsége védelmi feladatokat ellátó vállalatoknál, mint republikánusnak, a demokraták sokkal magasabb értékben fektettek be tőkét ilyen jellegű cégekbe. 2006-ban például demokrata törvényhozóknak együttesen 3,7 millió dollárnyi érdekeltségük volt katonai jellegű befektetésekben, míg a republikánusoknál ez az összeg jóval kevesebb, 557 ezer dollár volt.
Összesen 151 kongresszusi képviselő fektetett be olyan vállalatokba, amelyek legalább ötmillió dollár értékű megbízást kaptak védelmi jellegű feladatok ellátására. Ezek a beruházások mintegy 15,8 millió és 62 millió dollár közötti hasznot hoztak a kongresszusi befektetőknek 2004 és 2006 között - állapította meg a Center for Responsive Politics.
Nem lehet tudni, hogy jelenleg hány törvényhozónak van ilyen jellegű befektetése, és eddig pontosan mekkora bevételre tettek szert. A 2007-re vonatkozó vagyonnyilatkozatokat csak májusban teszik közzé, és a törvényhozók egyébként sem kötelesek tételesen felfedni üzleti érdekeltségeiket.
A tanulmány szerint Barack Obama demokrata és John McCain republikánus elnökjelölt-aspiránsoknak nem volt érdekeltségük védelmi tevékenységekhez köthető vállalatokban. Hillary Clinton demokrata elnökjelölt-aspiránsnak viszont volt részesedése három ilyen cégben, ám a New York-i szenátor ezeket 2007 májusában eladta.