Az iraki háború néhány tanulsága
Ma már a kérdés nem az, hogy a korábbi feltételezések alapján az - éppen öt évvel ezelőtt kirobbant iraki háború - jogos volt-e vagy sem, hanem sokkal inkább az, hogy milyen tanulságok vonhatók le, elkerülendő egy hasonló eseménysorozatot. Dr. Németh József független biztonságpolitikai szakértő írása.
Öt évvel ezelőtt, amikor az Egyesült Államok megtámadta Irakot, a háború megindításához szükséges kommunikációs hadjárat alapvetően az „elegendő gyanú” stratégiájára és a felszabadítást váró, elnyomott iraki nép képére épült. Míg az előbbi abból a feltételezésből indult ki, hogy a Szaddám Huszein által vezetett ország tömegpusztító fegyvereket birtokol, addig az utóbbi, a közel sem homogén nemzet a valódi demokrácia iránti szabad és közös akaratát hivatott igazolni.
A franciák, a németek és más európai szövetségesek heves tiltakozása ellenére, s a „különleges kapcsolatra” hivatkozó britek támogatását birtokolva az amerikaiak által vezetett reguláris csapatok az ugyancsak reguláris iraki erők ellen támadásba lendültek, majd alig hat hét leforgása alatt – előre borítékolható módon – hagyományos katonai győzelmet arattak. Az év hátralévő részében az amerikaiak a már említett gyanú igazolásán, az időközben elbujdosott Szaddám kézre kerítésén, a demokratikus intézmények „gyorsexportján”, a korábbi rendszer támogatóinak eltávolításán és a háború várható költségeinek elbagatellizálásán fáradoztak. Az irakiak mindeközben egyre gyakrabban és egyre erőszakosabb módon adtak hangot azon véleményüknek, hogy köszönik a segítséget és itt az ideje, hogy a „jenkik” távozzanak. A hetek és hónapok múlásával egyre többen kérdőjelezték meg a háború jogosságát, s újabb vélt vagy valós okokat kerestek (olykor találtak is), pro és kontra.
Iraki kisfiúval beszélget egy amerikai katona © AP |
Az akkori politikai szereplők közül szinte csak George W. Bush maradt a nemzetközi színtér porondján, mint „utolsó akcióhős”, azonban napjainkra ez a szerep inkább az erő rossz oldalát sejteti. Ma már a kérdés nem az, hogy a korábbi feltételezések alapján a háború jogos volt-e vagy sem, hanem sokkal inkább az, hogy milyen tanulságok vonhatók le, elkerülendő egy hasonló eseménysorozatot?
Az egyik tanulság, amely ismét bizonyságot nyert, hogy a katonai győzelem nem feltételezi a korábban kitűzött politikai célok automatikus megvalósulását. A hagyományos katonai összecsapás időszakában (2003. március-május) az olajozottan, teljes hadműveleti spektrumban működő amerikai erők a kitűzött célokat elérték, azonban felkészültségük már nem terjedt ki a felkelés hozta erőszak elhárítására és megfékezésére. Ez az elvárás a kezdeti időszakban nem is lehetett jogos, hiszen csak nagyon kevesen feltételezték a hagyományostól eltérő harccselekmények bekövetkeztét.
Gócpont |
Kövesse nyomon az iraki eseményeket a hvg.hu Irak-dossziéjában! |
Amerikai parancsnok szunnita sejkkel tárgyal © AP |
Az is fontos tanulság, hogy a világ legerősebb hatalmának meg kell tanulnia erejét vállalt kötelezettségeivel összhangban használnia. Irak esetében nem legitimizálta az erőszakot az a hit, amely a demokrácia elterjesztését tűzte ki célul Teherántól Damaszkuszig. Különösen úgy nem, ha annak „elszenvedői” jogosan követelnek beleszólást saját sorsuk formálásába.
© AP |
Az amerikaiaknak abban talán igazuk volt, hogy a helyzet rendezését az irakiak maguk akarják, azonban nem voltak tisztában azzal, hogy valójában kik, mit és hogyan szeretnének elérni? A korábbi kormányzati rendszer „kitakarításával” nagyon komoly politikai, gazdasági és igazgatásszervezési vákuum keletkezett, amely szinte beszippantotta azokat, akik egyrészt jól ismerték a hibák kihasználásának előnyös módját, másrészt elegendő eszközzel, és megfelelő számú saját milicistával rendelkeztek.
Irak jövője számos tényezőn, de legfőképpen az ott élők és az erős befolyással rendelkező hatalmak közös megegyezésén és együttes cselekedetein múlik. Az amerikaiak hosszú távon minden bizonnyal csökkenteni fogják katonai jelenlétüket az országban és csak a stratégiailag fontos területeket (elsősorban az olajlelőhelyeket és hozzá kapcsolódó feldolgozóipart) tartják meg ellenőrzésük alatt. A hőn vágyott iraki demokrácia, amely kulcsa lehetett volna a közel-keleti rendezésnek egy jó darabig hiú ábránd marad, a tanulságok ahhoz viszont elegendők kell legyenek, hogy valódi megoldásukat találjunk a problémák valós okainak felkutatására és kezelésére.
Végezetül érdekes, ugyanakkor szomorú párhuzamként említésre méltó Pearl Harbor japánok általi megtámadása, a Kennedy-gyilkosság és a 2001. szeptember 11-ei eseményekből levonható következtetés: bár mindegyik esetben lehetett tudni, hogy előbb-utóbb bekövetkezik, azonban azok kiváltó okáért valódi, ha úgy tetszik egyszemélyi felelőst nem sikerült találni. Kár, hogy Irak esetében sem lesz ez másként, így csak egy kötelezettségünk maradt: a tanulságok levonása után a lehető legnagyobb mértékben rehabilitálni a maradandó sérüléseket szerzett térséget.
Dr. Németh József
(A szerző független biztonságpolitikai szakértő)