Általános sztrájk a nyugdíjreform ellen Görögországban
Újabb általános sztrájk bénította meg Görögországot egy nappal a nagy ellenkezést kiváltó nyugdíjreform-tervezet várható parlamenti szavazása előtt.
Egy hónapon belül ez már a harmadik általános munkabeszüntetés Görögországban, amely mindenekelőtt a közlekedésben és a közszolgáltatásokban éreztette hatását. Az Olympic Airlines nemzeti légitársaság több mint 60 nemzetközi és belföldi járatát törölte, az Aegean Airlines magántársaság 23 járatát törölte, és 28 másiknak a menetrendjét kényszerült módosítani. Bár Görögországban már megkezdődött a turistaszezon, egyetlen komp sem közlekedik a szigetek között, állnak a buszok és a vonatok is. Bezártak az iskolák, a bíróságok, a bankok és a közhivatalok.
Joannisz Panagopulosz, a görög dolgozók általános konföderációja (GSEE) – a legnagyobb görög szakszervezeti szövetség – főtitkára szerint minden idők legnagyobb mozgósítását hajtották végre az országban.
A reformtervezet egyebek között drasztikusan csökkentené az ország nyugdíjpénztárainak számát, arra ösztönözné a dolgozókat, hogy a jelenlegi törvényes nyugdíjkorhatár (65 év a férfiaknál, 60 a nőknél) után is dolgozzanak, és megfékezné az eddig nagy mértékben támogatott korkedvezményes nyugdíjba vonulásokat.
Kosztasz Karamanlisz görög kormányfőnek minimális többsége van a parlamentben, mindössze 152 mandátummal rendelkezik a 300 fős törvényhozásban, ennek ellenére valószínűnek látszik, hogy sikerül elfogadtatnia a törvényt.
A reform, amelyet az Európai Unió és a nagy nemzetközi gazdasági szervezetek évek óta követelnek, a miniszterelnök szerint biztosítja a közpénzek stabilitását a lakosság elöregedése és a nyugdíjköltségek fokozatos növekedése ellenére.