2008. március. 14. 16:28 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 14. 16:27 Itthon

Tovább tart a berlini közlekedési alkalmazottak sztrájkja

Tizedik napja tart a berlini közlekedési alkalmazottak sztrájkja, s egyelőre semmi remény a megegyezésre.

A főváros lakói szinte kezdenek belenyugodni abba, hogy nem közlekednek az autóbuszok és a villamosok, s nem jár a földalatti vasút sem. Az egyetlen "működő" közlekedési eszköz az úgynevezett városi vasút, az S-Bahn, amely a német vasúthoz, a Deutsche Bahnhoz tartozik, s nem a sztrájkot meghirdető Ver.di szakszervezet fennhatósága alá.
   
A több mint 1,3 millió közalkalmazottat tömörítő Ver.di a béremelési követelések nyomatékosítása érdekében hirdette meg  március 5-én a figyelmezető sztrájkot. A szakszervezet 8 százalékos bérnövelést követelt - de legalább havonta 200 eurós emelést -, a munkáltatók viszont 5 százalékot ajánlottak a következő két évre
azzal a feltétellel, hogy meghosszabbítják a munkaidőt. Az eddigi tárgyalások minden eredmény nélkül értek véget, a Ver.di az egész országra kiterjedő sztrájkot azonban egyelőre beszüntette, így egyelőre csak a berlini közlekedési alkalmazottak sztrájkolnak. 
   
Értesülések szerint szombaton újabb tárgyalási fordulóra kerül sor a közlekedési dolgozók képviselői,illetve a munkáltatók között. A berlini közlekedési társaság, a BVG a munkában eltöltött idő függvényében a mintegy 12 000 alkalmazott számára 3 és 9 százalék közötti béremelést követel, a munkáltatók ajánlata maximum 4,5 százalék. A Ver.di közölte: amennyiben szombaton sem jön létre megállapodás, a munkabeszüntetést meghatározatlan ideig folytatják, sőt más berlini közalkalmazotti ágazatokra is kiterjesztik. A közlekedési sztrájk miatt különösen a reggeli és a késő délutáni órákban a berlini utakon óriási dugók alakultak ki. Az alkalmazottak jelentős része csak késve ér munkahelyére, a diákok pedig iskoláikba.
 
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.