2008. február. 08. 15:39 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. február. 08. 15:38 Világ

Putyin búcsúüzenete Oroszország 2020-ig tartó stratégiájáról

Törvénysértő és erkölcstelen a külföldi beavatkozás Oroszország belső politikai viszályaiba, sérti az orosz nép méltóságát és gyengíti demokráciáját – jelentette ki Vlagyimir Putyin az államtanács ülésén tartott beszédében, amelyben felvázolta elképzeléseit Oroszország 2020-ig követendő stratégiájáról, gazdasági, kül- és belpolitikai céljairól.

Putyin az eget kémleli. Fegyverkezési
verseny indult
© AP
Vlagyimir Putyin olyan fegyverek és fegyverrendszerek kifejlesztését helyezte kilátásba, amelyek nem maradnak el más államok hasonló eszközeitől, sőt, felülmúlják azokat. Hangsúlyozta azonban, hogy az erre költött összegeknek összhangban kell állniuk az ország lehetőségeivel.

Kijelentette, hogy a világban a fegyverkezési verseny új fordulója van kibontakozóban, és ezt nem Oroszország kezdte. Moszkva régóta betartja nemzetközi kötelezettségeit és szerződéseit, köztük az európai hagyományos fegyverek és haderők csökkentéséről szólót, de a NATO néhány állama nem ratifikálja, és nem tartja be ezeket, miközben a szövetség közeledik Oroszország határaihoz. „Az orosz fél felszámolta támaszpontjait Kubában és Vietnamban, és cserébe romániai és bulgáriai NATO-támaszpontokat, lengyelországi rakétapajzs-telepítést kap” – mondta.

Oroszország nemzetbiztonságának megerősítéséhez a fegyveres erők fejlesztésének új stratégiáját kell kidolgozni, amely figyelembe veszi az új kihívásokat és fenyegetéseket – mondta, s hangsúlyozta, hogy e feladatoknak csakis a legkorszerűbb hadsereg tud megfelelni.

Rámutatott, hogy Oroszországnak stratégiai feladatai teljesítéséhez békés, kedvező légkörre van szüksége nemzetközi kapcsolataiban. Ezért kerülni akarja a konfrontációt és a gazdaság számára romboló új fegyverkezési hajszát. „Választásunk egyértelmű: Oroszország az egész nemzetközi közösség számára megbízható partner a globális problémák megoldásában, és minden területen a kölcsönösen előnyös együttműködés az érdeke, a biztonság, a tudomány, az energetika és a klíma problémáinak megoldása terén egyaránt. Érdekeltek vagyunk abban, hogy részt vegyünk a nemzetközi és regionális integrációs folyamatokban, a szoros gazdasági és beruházási együttműködésben, mert mindez megfelel stratégiai céljainknak" – mondta az elnök.

Az orosz sajtó mintegy búcsúüzenetnek tekinti a pénteki beszédet. Idén ugyanis már nem Putyin tartja az éves országértékelő beszédet, hiszen májusban hivatalba lép az új államfő.

Az államtanács, amely előtt Putyin a beszédet elmondta, az elnök mellett működő tanácsadó testület. A 2000-ben létrehozott, évente négy alkalommal ülésező államtanácsban az Oroszországi Föderáció szubjektumainak vezetői foglalnak helyet, s az elnökkel az ország szociális-gazdasági kérdéseit, az ország általános fejlődését tekintik át. A testület Kremlben tartott ülésére ezúttal meghívást kaptak a kormány tagjai, a parlament két házának elnöke, az állami duma frakcióinak vezetői és számos egyházi méltóság is. A beszédet két állami tévécsatorna is élőben közvetítette.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.