Hibásak a környezetvédelem alapvető összefüggései
Nem ért egyet a környezet- és klímavédelem alapvető logikai összefüggéseivel Michael Braungart, világhírű német kémikus, aki a világhírű "Bölcsőtől bölcsőig" című könyv szerdai budapesti bemutatóján felvázolta alternatív szemléletmódjának főbb elemeit.
Bölcsőtől bölcsőig | |
A könyvet megrendelheti itt! |
Szerinte nem környezeti, túlnépesedési, hanem tervezési, technikai problémával küzd jelenleg az emberiség. Az emberek által használt termékek nem elég jók. Úgy kellene azokat megtervezni és használatuk után kezelni, hogy a természetes anyagfolyamatokba a kiselejtezésüket követően bekapcsolódhassanak. A professzor nem ismeri a "hulladék" fogalmát, szerinte a használatot követően minden anyag képes a természet táplálására, legjobb esetben pedig zárt rendszerben az újrahasznosulásra.
Példaként saját könyvét említette, amely nem papírból, és még csak nem is újrahasznosított papírból készült, hanem műanyagból. Így nem kevesebb fát kell kivágni, hanem egyáltalán nem kell fát kivágni - jelezte.
Braungart úgy véli, a "legkevésbé rossz megoldásra való törekvés" helyett arra van szükség, hogy a gyártók a jóra törekedjenek. Amíg azonban az ugyancsak divatos ökohatékonyság lebeg a gyártók szeme előtt, addig olcsó dolgokra törekednek, amelyek - ha kis mértékben is - károsak a környezetre - közölte.
A Bölcsőtől bölcsőig című könyv a HVG Kiadó gondozásában jelent meg