2007. november. 17. 14:04 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 17. 11:21 Világ

Hivatalos varsói bejelentés a katonák hazahívásáról Irakból

Lengyelország 2008-ban befejezi részvételét az iraki katonai misszióban – jelentette be szombaton Bogdan Klich, az új varsói kormány védelmi minisztere.

Lengyel katonák Irakban. Végleges eltávozás
© dodmedia.osd.mil
Jelenleg 900 lengyel katona állomásozik az arab országban. Donald Tusk kormányfő pénteki beiktatásán már jelezte, hogy tervei között szerepel a lengyel katonák hazahívása Irakból.

Klich a Jedynka közszolgálati rádiónak nyilatkozva kijelentette: a lengyel kontingenst a jövő évben hazahívják Irakból. A kivonás menetrendjét pénteken ismertetik, amikor Tusk a parlament előtt ismerteti kormányprogramjának a fő elemeit.

A Polgári Platform, amely megnyerte az október 21-i törvényhozási választásokat, már korábban ígéretet tett arra, hogy kormányra kerülése esetén gyorsan kivonja a lengyel katonákat Irakból.

A Jaroslaw Kaczynski vezette korábbi konzervatív lengyel kabinet az iraki lengyel katonai misszió további fenntartása mellett foglalt állást. Lengyelország 2003-ban 2600 katonát vezényelt Irakba. A lengyel kontingens létszáma időközben 900-ra apadt. A haderő a főleg síiták lakta, Bagdadtól 130 kilométerre délre lévő Díváníja környékén teljesít szolgálatot. Ez a vidék gazdag olajmezőn fekszik, és az utóbbi hónapokban gyakori színhelye volt a befolyásért versengő, különböző síita milíciák közötti harcoknak.

Irak 2003-ban történt megszállása óta 22 lengyel katona vesztette életét az arab országban. Október elején Edward Pietrzyk, Lengyelország bagdadi nagykövete súlyosan megsebesült egy pokolgépes támadásban.

Egy nyáron elvégzett közvélemény-kutatás adatai alapján a lengyelek 81 százaléka ellenzi Lengyelország iraki katonai jelenlétét, és mindössze 15 százaléka helyesli azt.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.