2007. október. 31. 10:37 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 31. 10:36 Világ

A németek örülnek a lengyel választások eredményének és barátkoznának

A Lengyelországgal való kapcsolatok mielőbbi javítására törekszik Németország a közelmúltban tartott lengyel parlamenti választások után.

Szerdai értesülések szerint Berlin több olyan kezdeményezést fontolgat, amelyek a múltban zátonyra futottak a választásokon vereséget szenvedett Kaczynski-kormány erősen németellenes politikája miatt.

A német fővárosban diplomatikusan ugyan, de egyértelmű határozottsággal üdvözölték a Donald Tusk vezette, ellenzéki liberális konzervatív Polgári Platform (PO) győzelmét, nagy reményeket fűzve a kétoldalú viszony javulásához.

Német kormányforrások szerint Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter több javaslatot dolgozott ki a kapcsolatok normalizálására, s azokat az elkövetkező napokban kívánja megvitatni Angela Merkel kancellárral. Amennyiben a kancellár a "csomagtervre" áldását adja, a varsói kormány megalakulását követően Berlin a lengyel fél elé terjeszti azokat.

A külügyminiszteri indítványok egy része szimbolikus jellegű, azok célja a kölcsönös megértés előmozdítása. Ennek keretében Berlin kész bizonyos "gesztusokra", elismerve, hogy jócskán van még teendő a közös múlt feldolgozásában. Így javasolni kívánja a két ország történészeinek, illetve közéleti személyiségeinek rendszeres konzultációját, ezáltal is remélve a közeledés előmozdítását, illetve a fennálló előítéletek felszámolását.

Ugyancsak a javaslatok között szerepel a Szolidaritás korábbi lengyel szakszervezet történelmi szerepének elismerése a német újraegyesítés megvalósulásában. Ezzel összefüggésben felmerült, hogy a szakszervezeti szövetségnek emlékművet állítsanak Berlinben.

Értesülések szerint a tervek között szerepel egy tekintélyes államférfiakból álló testület felállítása, amely egyfajta tanácsadói szerepet tölthetne be a vitás kérdések megoldása érdekében. A szóban forgó nemzetközi testület összetételét illetően olyan személyek merültek fel, mint a Lengyelországban nagy tekintélynek örvendő Richard von Weizsa:cker volt német államfő, Wladyslaw Bartoszewski korábbi lengyel külügyminiszter, Václav Havel egykori cseh elnök, valamint a lengyel származású amerikai politikus, Zbigniew Brzezinski.

Végezetül Berlin indítványozni kívánja, hogy a két ország az elmúlt időszak "kudarcai" után szorosabban működjön együtt európai uniós ügyekben, mindenekelőtt az Oroszországgal - és ezzel összefüggésben az energiaellátással - kapcsolatos politika koordinálásában.

Hirdetés