2007. augusztus. 10. 12:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 10. 12:03 Világ

Smithfield: nincs sertésvész az aradi farmokon

Az amerikai Smithfield húsipari cég - amelynek két Temes (Timis) megyei telepén a napokban sertésvész megbetegedést észleltek -, pénteken azt közölte, hogy arad megyei telepei mentesek a betegséget okozó vírustól.

Az amerikai Smithfield húsipari cég közleménye szerint együttműködnek a román állategészségügyi hatóságokkal a kór terjedésének megakadályozásában és a már érintett telepek állatainak kényszervágásában. Belső vizsgálatot kezdett a húsipari cég annak megállapítására, hogyan fordulhatott elő, hogy több romániai állattartó telepe hatósági engedély nélkül működött. A hiányosságokra annak kapcsán derült fény, hogy a napokban a cég két telepén is sertéspestist észleltek, és ezért a román állategészségügyi hatóságok vizsgálatot kezdtek.
 
A román állategészségügyi hatóság vezetője szerint a cég 25 Temes (Timis) megyei telepéből csak 11-nek van hivatalos működési engedélye, a többit csak bejegyezték, de működését a hatóságok nem engedélyezték. Arad megyében hét telep ugyanígy törvényellenesen működik.
 
A Smithfieldnek 33 állattartó telepe van Romániában, ebből 25 Temes, hét Arad és egy Bihar (Bihor) megyében. Ezeken a telepeken összesen mintegy 486 ezer sertést tartanak. A román hatóságok jelenleg vizsgálják a Smithfield telepek állatait, hogy meghatározzák, mennyi állatot kellene még kényszervágásra küldeni. A cég csenei (Cenei) sertéstelepén találtak vasárnap beteg állatokat, kedden pedig ugyanannak a vállalatnak az egresi (Igris) farmján is felfedezték a kórokozót. Mindkét település Temes megyében található. 

A térségben egészségügyi zárlatot léptettek életbe a Smithfield többi telepén is, hogy meghatározzák a fertőzés gócát és megakadályozzák a kór terjedését. Az amerikai Smithfield a világ vezető sertésfeldolgozó cége, 20 millió sertést tart, tavalyi forgalma 11,9 milliárd dollár volt. 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.