2007. augusztus. 01. 16:46 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 01. 16:40 Világ

Szudán hivatalosan elfogadta az ENSZ BT dárfúri határozatát

Akol Adzsavin Lam szudáni külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy országa elfogadja az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amely előirányozza, hogy 26 ezer békefenntartó teljesítsen szolgálatot a polgárháború sújtotta nyugat-szudáni Dárfúr tartományban.

"Bejelentjük, hogy elfogadjuk a határozatot" - közölte a külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatón az ENSZ BT 1767. határozata elfogadásának másnapján. "Egyben bejelentjük, hogy kötelességet vállalunk a ránk eső rész teljesítésére" - tette hozzá Akol Adzsavin Lam. A miniszter több tényezővel indokolta, hogy országa elfogadja a BT-ben egyhangúlag meghozott határozatot, egyebek között azzal, hogy a dokumentum megfelel több szudáni fenntartásnak és aggodalomnak. A külügyminiszter szerint a határozat nem hivatkozik az ENSZ Alapokmányának VII. fejezetére, amely lehetővé teszi erő alkalmazását jogos védekezés esetén. 

A határozat szövegét a keddi szavazás előtt többször is felülvizsgálták, hogy az elfogadható legyen Szudán számára, de Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok állandó ENSZ-képviselője figyelmeztette Kartúmot, hogy szankciókra számíthat, ha nem működik közre a határozat megvalósításában. A szöveg legutolsó átdolgozása a szudáni külügyminiszter szerint figyelembe veszi az afrikai országnak azt az igényét, hogy többségükben afrikaiak legyenek a térségbe vezényelt katonák és rendőrök, valamint a kivonulási stratégiára és a Dárfúr fejlesztésére vonatkozó kartúmi kéréseket. Az ENSZ és az Afrikai Unió közös - 20 ezer katonából és hatezer rendőrből álló - békefenntartó alakulata (UNAMID) lesz a legjelentősebb békefenntartó misszió.

A határozat az ENSZ-alapokmány VII. fejezetére hivatkozva lehetővé teszi a dárfúri ENSZ-AU-kontingens tagjai számára, hogy erőt alkalmazzanak önmaguk és megtámadott civilek megvédése céljából, valamint a segélymunkások akadálytalan mozgását biztosítandó. A többszöri módosítással felvizezett határozatban ugyanakkor nem szerepel az a jogosítvány, hogy a békefenntartók elkobozhatják és lefoglalhatják az illegálisan tartott fegyvereket. Dárfúrban 2003 óta tart a polgárháború: az öldöklésnek eddig mintegy 200 ezren estek áldozatul, mintegy kétmillió ember otthona elhagyására kényszerült.

Hirdetés