Négymillió ember veszélyben: összeomolhat a segélyezés Szudánban
Az eddiginél jóval határozottabb fellépést követelt az Európai Uniótól a szudáni, dárfúri polgárháború beszüntetése érdekében több nemzetközi humanitárius szervezet.
Egy keddi brüsszeli sajtóértekezleten a szervezetek (így a brit Oxfam és az amerikai Human Rights Watch) képviselői azt hangsúlyozták, hogy az EU-nak - amely jövő héten külügyminiszteri tanácskozást, majd csúcsértekezletet is tart - meg kell sokszoroznia erőfeszítéseit egy tűzszünet létrehozása érdekében, és szankciókkal kell sújtania az öldöklésért felelős szudáni kormánytagokat. "Nem azt akarjuk, hogy az illetékesek immár 58-adszor is mély aggodalmuknak adjanak hangot, minden politikai terv, kényszerítő lépés nélkül" - mondta a brüsszeli központú szakértői testület, a Nemzetközi Válságcsoport (ICG) képviselője, hozzátéve: célzott szankciók kellenek azon szudáni kormánytagok ellen, akik közvetlenül felelősek a mészárlásért.
A nyugat-szudáni tartományban, Dárfúrban 2003 óta tartanak a harcok az elnyomó, a nem arabokat diszkrimináló kormánypolitika ellen lázadó felkelők, illetve a különböző arab milíciák között. Ezekben szakértők szerint legalább 200 ezer ember halt meg. Washington szerint az erőszakos akciók már a népirtás kategóriájába sorolhatók. Tavaly a világszervezet Biztonsági Tanácsa jóváhagyta, hogy a térségbe küldött, de szinte teljesen hatástalan afrikai békefenntartó erőt kiegészítve ENSZ-kéksisakosokat vezényeljenek Dárfúrba. A szudáni vezetés viszont nem hajlandó beleegyezni ezek telepítésébe.
Az Oxfam képviselője a brüsszeli sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a polgári lakosság, illetve a segélymunkások elleni erőszakos akciók miatt az idén további 140 ezer ember kényszerült otthona elhagyására. "Nem túlzás azt állítani, hogy ha a helyzet nem javul, akkor potenciálisan összeomolhatnak a segélyezési erőfeszítések Dárfúrban" - mondta, hozzátéve: immár 4 millió ember függ a nemzetközi segélyektől, s valóban intenzív diplomáciai erőfeszítésekre lenne szükség egy tűzszünet életbe léptetése érdekében.
A Human Rights Watch illetékese szerint sürgősen életre kellene hívni az Afrikai Unió és az ENSZ közös, "hibrid" békefenntartó erejét. Az EU-nak pedig - miután az elmúlt hat hónapban folyamatosan szankciókkal fenyegette Szudánt - most már végre lépnie kell, nem várhat tovább a világszervezet esetleges büntető intézkedéseire.