2007. július. 17. 11:48 Utolsó frissítés: 2007. július. 17. 11:52 Világ

A német környezetvédelmi miniszter bezáratná az elavult atomerőműveket

Mielőbb be kell zárni Németországban az elavult atomerőműveket - jelentette ki rádiónyilatkozatában Sigmar Gabriel környezetvédelmi miniszter.

A szociáldemokrata politikus mindezt annak kapcsán hangsúlyozta, hogy június végén két, az északi Schleswig-Holstein tartományban lévő atomerőműben is műszaki hiba történt, és mindkét erőművet - Krümmelben, illetve Brunsbüttelben - átmeneti időre le kellett állítani. A Vattenfall Europe svéd energiakonszern által működtetett erőművek egyikében, a krümmeliben a műszaki hiba miatt tűz is keletkezett, de radioaktív sugárzás sehol nem szabadult ki.

A történtek meglehetős aggodalmat váltottak ki az országban, ahol amúgy is vitatott az atomerőművek jövője. Az aggodalmakat csak tetézte, hogy a Vattenfall meglehetősen sokáig késlekedett az okokkal kapcsolatos, megfelelő tájékoztatással.

A Deutschlandfunk rádióállomásnak nyilatkozva a miniszter azt mondta: a krümmeli és a brunsbütteli példa bizonyítja, hogy az elavult és emiatt különösen kockázatos erőműveket mielőbb ki kell vonni a forgalomból. Sigmar Gabriel ezúttal is élesen bírálta

Vattenfall konszern illetékeseit, amiért hosszabb időn át semmit nem közöltek a két erőműben történtek méretéről, azok hatásáról és az okokról. A miniszter szerint a műszaki hibát súlyos kommunikációs mulasztás kísérte.

A miniszter közölte, hogy az atomerőművek működéséről, illetve általánosságban a reaktorok jövőjéről a parlament nyári szünete után tárgyalni kíván az erőműveket működtető német és külföldi cégekkel. Németországban hosszú idő óta vitatott az atomerőművek jövője. A kormányzó konzervatívok és szociáldemokraták által 2005 őszén elfogadott koalíciós megállapodás kimondja, hogy az atomerőműveket legkésőbb 2020-ig be kell zárni. Ezt elsősorban a szociáldemokraták követelik, a konzervatívok inkább kibújnának az érvényben lévő koalíciós kötelezettségvállalás alól. Angela Merkel kancellár a közelmúltban ugyanakkor többször is hangoztatta, hogy a megállapodás a jelenlegi kabinet mandátumának lejártáig, azaz 2009-ig megkérdőjelezhetetlen, de a későbbiekre vonatkozóan közvetve nem zárta ki a módosítás lehetőségét.

Megfigyelők szerint a közelmúltban történtek, illetve a Vattenfall által elkövetett tájékoztatási hibák megerősítették azoknak a táborát, akik az erőművek fokozatos bezárását követelik. A svéd konszern csaknem három héttel a két erőműben keletkezett műszaki hiba után menesztette a cég atomenergetikai részlegének vezetőjét, Bruno Thomauskét, és távoznia kellett hivatalából a kommunikációs igazgatónak, Johannes Altmeppennek is.

Hirdetés