2007. május. 16. 12:34 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 16. 12:37 Itthon

Bérharc a paksi atomerőműben

A Paksi Atomerőműben a szakszervezetek által május 9-én bejelentett konfliktushelyzet kapcsán megkezdődött egyeztető eljárás a továbbiakban közvetítő bevonásával folytatódik.

A munkáltató és a szakszervezetek megállapodtak, hogy az eljárásba közvetítőt vonnak be – mondta Mittler István, az erőmű tájékoztatási vezetője. Az alku szerint a közvetítő Kovács Géza, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium munkaügyi közvetítői és döntőbírói szolgálat tagja, a felkérő levelet ma küldik el. Az MTI kérdésére, hogy az újabb tárgyalási szakasznak van-e határideje, a tájékoztatási vezető közölte, hogy nincs.

A Paksi Atomerőműben április végén alakult ki bérvita, amikor a munkáltató által felajánlott 7,5 százalékos átlagkereset-fejlesztést, valamint az április 1-jével hatályba lépő 5 százalékos alapbér-fejlesztést az érdekvédelmi szervezetek nem fogadták el. A négy szakszervezet közösen döntött a kollektív munkaügyi vita kezdeményezéséről, majd amikor az sem vezetett eredményre – azaz a munkáltató a szakszervezetek által 8 százalékos átlagkereset- és ugyanilyen mértékű alapbér-fejlesztési követelésére megismételte korábbi javaslatát – bejelentették a konfliktushelyzetet. Eközben a dolgozókkal a munkáltató egyéni megállapodásokról szóló szerződéseket írt alá, ezt az eljárást a szakszervezetek kifogásolták.

A szakszervezetek a munkaügyi bírósághoz fordultak kifogásolva a Paksi Atomerőmű Zrt.-nek a kollektív munkaügyi vita során tanúsított magatartását, hogy megsértették a vita lefolytatására vonatkozó szabályokat.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.