Sötétbe borult London
A II. világháború óta első ízben tartottak "elsötétítést" csütörtök este London világhírű központi terén, a Piccadilly Circuson, ahol azonban most nem német bombázókötelékek berepülése miatt, hanem környezetvédelmi figyelemfelhívó célzattal aludtak ki egy órára a fények.
1939 óta először volt sötét © AP |
A főváros "hivatalos" kereskedelmi rádiója, a Capital 95.8 FM által kezdeményezett, a brit kormány és a Friends of the Earth környezetvédő csoport által is támogatott demonstráció célja az volt, hogy felhívják a messze legnagyobb, csaknem 10 milliós európai város lakóinak figyelmét a fényár környezeti következményeire. A szervezők felkérték a hárommillió londoni háztartást is a lakások elektromos fogyasztóinak kikapcsolására egy órai időtartamra.
Szakértői számítások szerint ha ennek minden londoni háztartás eleget tett, akkor csak ez alatt az egy óra alatt 380 tonna széndioxid kibocsátását lehetett megspórolni.
Az akció központi eleme a Piccadillyt elárasztó fényözön elsötétítése volt: a hirdető cégekkel kötött megállapodás értelmében kialudt a tér északnyugati szögletében villódzó ötemeletnyi neonreklám-tábla is, amely ugyanúgy London meghatározó városképi szimbóluma, mint a parlament óratornya, a híres taxi, vagy éppen az emeletes piros busz.
A Piccadilly sötétbe borításának külön érdekessége, hogy csaknem hetven éve most először került rá sor: a tér fényreklámjait legutóbb 1939-ben, a közelgő háborús veszély miatt oltották le, és csak a háború után kapcsolták vissza.
Az energiafelhasználás éghajlati hatásairól mindazonáltal megoszlanak a vélemények. Éppen egy héttel a csütörtök esti villanyoltás előtt, a londoni Financial Timesban közölt cikkében nevezte például "hisztériának" Václav Klaus cseh elnök az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés "ideológiáját", amelynek szószólói szerinte a kommunizmusnál is nagyobb fenyegetést jelentenek a demokráciára és a szabadságra.