Éhínséget, áradásokat és háborúkat okoz a klímaváltozás
Kipusztulhat a növény- és állatfajok negyede 2080-ig, az éghajlatváltozás miatt menekültáradat indulhat és kitörhetnek az első háborúk a vízforrások birtoklásáért - vélik kutatók, ennyi máris kiszivárgott az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottság (IPCC) jelentésének pénteken bemutatandó második részében szereplő állításokról.
A klímaváltozás hatására kiterjed a szárazságtól sújtott terület, az éhínség pedig nagyobb valószínűséggel üti fel a fejét és 2080-ra akár 600 millió embert is fenyegethet. A Die Welt című német országos napilap honlapján megjelent összefoglaló szerint a változások a legszegényebb régiókat érintik leginkább, különösen Afrikát.
A tengerszint-emelkedés miatt erősen veszélyeztetettnek számítanak a partvidéki területek, a folyók torkolatánál élőket pedig még a mainál sokkal gyakoribb heves esőzések miatt kialakuló áradások is sújtják, és világszerte sokkal több időjárási katasztrófára lehet számítani. Az IPCC becslése szerint 2080-ban 2,3 milliárd ember szenved majd a vízhiány miatt, és a vízforrások ellenőrzése nemzetközi konfliktusok kiváltó oka lehet.
Klaus Töpfer, az ENSZ Környezetvédelmi Program (UNEP) korábbi vezetője szerint nagyon valószínű, hogy az ideológiai indíttatású háborúk helyét a következő évtizedekben átveszik a korábban természetesnek vett adottságok - víz, művelhető föld, tiszta levegő - miatt kirobbanó fegyveres konfliktusok.
A szakértők hatalmas menekültáradatokra számítanak. A szárazság vagy éppen az áradások, pusztító katasztrófák milliókat kényszerítenek majd lakóhelyük elhagyására. Thomas Faist, a bielefeldi egyetem professzora, migrációs szakértő szerint azonban az érintettek többsége szomszédos országokba fog menekülni, és a magas utazási költségek miatt csak kisebb részük veszi Európa felé az irányt.
Az IPCC-jelentés első részét - amely főleg az elmúlt fél évszázad folyamatait elemzi - február elején hozták nyilvánosságra. Abban a tudós testület minden korábbinál határozottabban állította, hogy az emberi tevékenység felelős az egyre gyorsuló globális felmelegedésért.