Végül megjelenhetett a letiltott magyar cikk Párizsban
Szerdán megjelent a Matin Plus című ingyenes francia napilapban az a magyar roma zenészek párizsi „kalandját” ismertető cikk, amelyet korábban a lapot kiadó vezérigazgató letiltott – tudta meg a hvg.hu. Az írást franciául először közlő Courrier International szerkesztője szerint az utóbbi időben több cenzúragyanús eset is történt Franciaországban.
Az Air France és rendőrei meg a magyar Romengo címmel jelent meg az egykori konzul, Kovács István írása május 16-án a Magyar Hírlapban. Az ironikus hangvételű írásban a szerző a Romengo magyar roma zenekar tagjainak megalázó párizsi repülőtéri átvizsgálásárról ír, melyre azt követően került sor, hogy az együttes sikeres koncertet adott Franciaországban. A rendőrök gyanúsnak találták a zenekar gitárosának tokját, ebből következett a kálvária. "A brezsnyevi szovjet hatóságok harminc évvel ezelőtt demokratikusabban tudtak eljárni, mint a pár nappal ezelőtti, aligha menthető történet francia hivatalnokai" – olvasható Kovács cikkében, amelyet a Courrier International (CI) című nemzetközi sajtófigyelő hetilap is átvett. A Courrier Internationalban megjelent cikkekből a Le Monde által kiadott ingyenes reggeli lap, a Matin Plus is rendszeresen válogat, ám május 25-én visszautasította a volt konzul írásának közlését.
Mindezt blogjában szóvá tette Alexandre Lévy, a Courrier International kelet-európai médiumokért felelős szerkesztője, jelezve: a Matin Plus kollégái beismerték neki, hogy felsőbb utasításra nem publikálhatták az írást. Lévy bejegyzése visszhangra talált. A témával több újságcikk és a francia nemzeti hírügynökség is foglalkozott, végül pedig a Matin Plust kiadó Jean-Christophe Thiéry is kénytelen volt megszólalni.
Thiéry azzal indokolta a cenzúrát, hogy Kovács írása „kellemetlen Franciaországra nézve”. „Thiéry úr azt fájlalta különösen, hogy a cikk a brezsnyevi rendőrséghez hasonlította a francia rendőrség eljárását” – mondta a hvg.hu-nak Alexandre Lévy, hozzátéve: nem számított arra, hogy ekkora visszhangot vált ki a Courrier International hivatalos blogján írt bejegyzése. A Courrier International mindenesetre hivatalosan is tiltakozott a cenzúra miatt, sikerrel. A Magyar Hírlap cikke végül szerdán megjelent a Matin Plus hasábján. „Igaz, Thiéry úr egy külön keretes írásban jelezte a cikkel eltérő álláspontját” – mondta Lévy.
Franciaországban ugyan nem bevett gyakorlat, hogy a kiadó cenzúráz egy írást, de az utóbbi hetekben több ilyen eset is előfordult - mondta a hvg.hu-nak a francia hetilap szerkesztője. „A Journal de Dimanche című lapból egy Sarkozyvel kapcsolatos szóló cikket cenzúráztak ki, míg a Paris Match az új igazságügy miniszterről készült fotót nem közöltek le” – mondta, hozzátéve: nem osztja azt a Courrier International blogján számos olvasó által hangoztatott álláspontot, hogy ezen esetek és Nicolas Sarkozy hatalomra kerülése között bármilyen összefüggés is lenne.
Dezső András