2007. június. 06. 12:33 Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 15:55 Világ

Végül megjelenhetett a letiltott magyar cikk Párizsban

Szerdán megjelent a Matin Plus című ingyenes francia napilapban az a magyar roma zenészek párizsi „kalandját” ismertető cikk, amelyet korábban a lapot kiadó vezérigazgató letiltott – tudta meg a hvg.hu. Az írást franciául először közlő Courrier International szerkesztője szerint az utóbbi időben több cenzúragyanús eset is történt Franciaországban.

Az Air France és rendőrei meg a magyar Romengo címmel jelent meg az egykori konzul, Kovács István írása május 16-án a Magyar Hírlapban. Az ironikus hangvételű írásban a szerző a Romengo magyar roma zenekar tagjainak megalázó párizsi repülőtéri átvizsgálásárról ír, melyre azt követően került sor, hogy az együttes sikeres koncertet adott Franciaországban. A rendőrök gyanúsnak találták a zenekar gitárosának tokját, ebből következett a kálvária. "A brezsnyevi szovjet hatóságok harminc évvel ezelőtt demokratikusabban tudtak eljárni, mint a pár nappal ezelőtti, aligha menthető történet francia hivatalnokai" – olvasható Kovács cikkében, amelyet a Courrier International (CI) című nemzetközi sajtófigyelő hetilap is átvett. A Courrier Internationalban megjelent cikkekből a Le Monde által kiadott ingyenes reggeli lap, a Matin Plus is rendszeresen válogat, ám május 25-én visszautasította a volt konzul írásának közlését.

Mindezt blogjában szóvá tette Alexandre Lévy, a Courrier International kelet-európai médiumokért felelős szerkesztője, jelezve: a Matin Plus kollégái beismerték neki, hogy felsőbb utasításra nem publikálhatták az írást. Lévy bejegyzése visszhangra talált. A témával több újságcikk és a francia nemzeti hírügynökség is foglalkozott, végül pedig a Matin Plust kiadó Jean-Christophe Thiéry is kénytelen volt megszólalni.

Thiéry azzal indokolta a cenzúrát, hogy Kovács írása „kellemetlen Franciaországra nézve”. „Thiéry úr azt fájlalta különösen, hogy a cikk a brezsnyevi rendőrséghez hasonlította a francia rendőrség eljárását” – mondta a hvg.hu-nak Alexandre Lévy, hozzátéve: nem számított arra, hogy ekkora visszhangot vált ki a Courrier International hivatalos blogján írt bejegyzése. A Courrier International mindenesetre hivatalosan is tiltakozott a cenzúra miatt, sikerrel. A Magyar Hírlap cikke végül szerdán megjelent a Matin Plus hasábján. „Igaz, Thiéry úr egy külön keretes írásban jelezte a cikkel eltérő álláspontját” – mondta Lévy.

Franciaországban ugyan nem bevett gyakorlat, hogy a kiadó cenzúráz egy írást, de az utóbbi hetekben több ilyen eset is előfordult - mondta a hvg.hu-nak a francia hetilap szerkesztője. „A Journal de Dimanche című lapból egy Sarkozyvel kapcsolatos szóló cikket cenzúráztak ki, míg a Paris Match az új igazságügy miniszterről készült fotót nem közöltek le” – mondta, hozzátéve: nem osztja azt a Courrier International blogján számos olvasó által hangoztatott álláspontot, hogy ezen esetek és Nicolas Sarkozy hatalomra kerülése között bármilyen összefüggés is lenne.

Dezső András


 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.