2007. április. 18. 18:49 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 18. 18:45 Világ

Százhetven halott a mai bagdadi merényletekben

Négy különböző robbantásos merénylet 166 halálos áldozatot szedett szerdán az iraki fővárosban, ezek közül a legvéresebb 118 ember életét oltotta ki. Négy ember fegyveresek öltek meg. A mai merényletek követelték a legtöbb áldozatot azóta, hogy két hónapja nagyszabású iraki-amerikai biztonsági akció kezdődött Bagdadban.

A legtöbben - a belügyminisztérium adatai szerint 118-an - egy síita munkásoktól zsúfolt piacon történt robbantásban haltak meg. A pokolgépet egy parkoló gépkocsiban helyezték el a Szadríja piacnál. Februárban egy 137 halálos áldozatot követelő robbantás romba döntötte a piacteret, s a szerdai áldozatok legtöbbje azok közül a munkások közül került ki, akik a piac újjáépítésén dolgoztak.

Harminchárom személy a nagy síita szegénynegyed, Szadrváros bejáratánál álló ellenőrző pontnál, egy közlekedési dugó közepén elkövetett öngyilkos merényletben vesztette életét. A számos civil autós mellett az iraki biztonsági erők öt tagja is meghalt - közölte a rendőrség. Nem sokkal korábban egy magánkórház mellett egy parkoló autóban robbant pokolgép, Bagdad egyik központi negyedében, Karradában. Ebben a támadásban tizenegyen haltak meg.

A negyedik, négy ember életét kioltó merényletet is parkoló járműben hagyott pokolgéppel követték el. A helyszín az északnyugati Riszafi városrész volt. Ugyanaznap a főváros déli részén fegyveresek megtámadtak egy rendőrjárőrt és megöltek négy rendőrt, több járókelőt pedig megsebesítettek.

Az amerikai hadsereg közleménye szerint több mint tízezer liter salétromsavat találtak fegyverek közé rejtve Bagdad keleti részén egy rutinellenőrzés során. A salétromsav olyan vegyi anyag, amelyet műtrágyázáshoz, de robbantáshoz is használnak. 

Megfigyelők szerint félő, hogy a legújabb robbantások felszítják a felekezetek közti ellenséges érzelmeket, különösen a síita Mahdi Hadserege körében. A legtöbb nagy merényletért ugyanis a szunnita al-Kaidát tartják felelősnek, míg a Muktada asz-Szadr Amerika-ellenes, radikális hitszónokot követő Mahdi Hadserege milícia a bagdadi biztonsági művelet kezdete óta keveset hallatott magáról.

Szadr erőteljes nyomást gyakorol Málikira annak érdekében, hogy állítsanak fel menetrendet a 146 ezer amerikai katona Irakból való kivonására. A Szadrhoz hű síita miniszterek a minap kiléptek a kormányból, részben éppen a külföldi csapatkivonás kérdése miatt.

Núri al-Máliki miniszterelnök egy szerdai üzenetében azt írta: Irak az év végéig minden tartománya felett átveszi a biztonsági ellenőrzést a külföldi erőktől. Az üzenet annak alkalmából hangzott el, hogy a brit csapatok az iraki kormány biztonsági ellenőrzése alá helyezték a többségükben síiták lakta déli Majszán tartományt, a negyediket a 18 iraki tartományból. A kormányfő szerint Majszán után egy hónapon belül három kurd autonóm terület kerül a kormány ellenőrzése alá, majd pedig Kerbela és Vászit tartomány következik, majd még az év végéig mindenhol megtörténik az átadás.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.