Osztrák lapvélemények az ünnepről és a zavargásról
Többségükben kommentár nélküli tudósításokban számoltak be a csütörtökön Budapesten történtekről központi osztrák napilapok, amelyek csaknem mindegyike arra hívta fel a figyelmet írásának címében: rendzavarásokkal ért véget a magyar nemzeti ünnep.
A Der Standard című liberális napilap pénteken Súlyos rendzavarások Budapesten címmel az első oldalán jelentetett meg fényképet egy füstölgő utcai torlaszról. Az újság egyebek között arról adott hírt, hogy szélsőjobboldali tüntetők barikádokat emeltek az Andrássy úton, a rendőrség könnygázt és vízágyút vetett be. Ezt megelőzően Orbán Viktor ellenzéki vezető egy tömegrendezvényen a Gyurcsány Ferenc vezette kormány "elzavarásával" fenyegetett.
A Kurier című napilap szerint csütörtökön este erőszakra kész tüntetők százai vívtak utcai összecsapásokat a rendőrséggel. A független újság egy olyan fényképpel illusztrálta beszámolóját, amelyen náci karlendítéssel pózoló, sálakkal és kendőkkel eltakart arcú hat fiatal látható. A cikk szerint több száz randalírozó kövekkel és üvegekkel dobálta meg a biztonsági erőket a város központjában, és építési anyagokból barikádokat emelt, majd meggyújtotta azokat.
Az újság szerint békés volt a Fidesz nagygyűlése, amelyen - az MTI-re hivatkozva - 200 ezren vettek részt. Idézték Orbán Viktort, aki szerint a kormány "háborút indított a nemzet ellen", és a szónok azzal fenyegetett: "egy kormányt egy demokráciában is el lehet zavarni, ha nem hallgat a népre".
A Die Presse című konzervatív napilap Tojászápor és könnygáz a nemzeti ünnephez címmel közölte budapesti tudósítójának beszámolóját. Peter Bognar egyebek között megállapította, hogy a kormány ellenzői Gyurcsány miniszterelnök elleni tiltakozásra használták fel az 1848-as felkelésről való ünnepi megemlékezést, felbőszült tüntetők köveket és üvegeket hajigáltak, barikádokat gyújtottak fel az Andrássy úton, a rendőrség pedig könnygázzal és vízágyúkkal válaszolt.
A cikkíró kiemelte, hogy a rendzavarások kiváltó oka Budaházy György őrizetbe vétele volt, és már délután megmutatkozott, hogy mennyire feszült a helyzet, amikor Demszky Gábor főpolgármester esernyők védelmében tudta csak elmondani ünnepi beszédét. A cikkíró szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jól tudta, hogy rá is hasonló paradicsom- és tojáseső zúdulna, így ünnepi beszédét nem a nyilvánosság előtt tartotta. A cikkíró idézte Orbán Viktort, aki szerint a mai kormány "háborút indított a saját nemzete ellen", és a népnek már "az új arisztokrácia privilegizált klikkje ellen kell harcolnia".
A tudósító annak a véleményének adott hangot, hogy a széles nyilvánosság rezignáltsággal reagál a politika polarizáltságára. Szemmel láthatóan beletörődött abba, hogy már a magyar nemzeti ünnepek is puszta pártpolitikai civakodásoktól visszhangzanak.
Az újság külön beszélgetést jelentetett meg Olyan állapotok, mint egy diktatúrában címmel Toroczkai Lászlóval. A radikálisok a politikai elittel való nagy leszámolásról álmodoznak alcímű cikkben Toroczkai egyebek között a vele és "testvéreivel" szembeni "borzalmas terrorról" beszélt, rendőri megfigyelésről, házkutatásokról, kihallgatásokról. A cikkben kiemelték, Toroczkai két olyan csoportnak is a vezetője, amelyek nem csak a Gyurcsány Ferenc vezette baloldali-liberális kormány megdöntését akarják, hanem az egész politikai elit elzavarásának a jelszavát írták a zászlajukra. Toroczkai szerint volt KB-apparátcsikok hatalmi pozíciókban vannak, gátlástalanul gazdagodnak, az országot meg hagyják kivérezni, és ehhez az egész politikai elit asszisztál. Ezért valamennyiüket el kell távolítani az útból, és felelősségre kell vonni őket. Ez utóbbi egyrészt hosszú börtönbüntetéseket, másrészt bitófát jelentene, de mint mondta, erre még nem érett meg az idő.
A Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap Tiltakozás Magyarországon a kormány ellen címmel megjelentetett cikkében egyek között megállapította, hogy ismét tízezrek követelték Gyurcsány lemondását. A konzervatív napilap beszámolt az állami rendezvények idején történtekről, és hírt adott arról, hogy a minap a Gyurcsány-kormány elleni, úgynevezett nemzeti koalíciót alapítottak jobboldali radikális és antiszemita pártok, közöttük a Jobbik és a MIÉP.