Amerikai rakétabázist telepíthetnek Lengyelországba
A lengyel kormány beleegyezik, hogy az Egyesült Államok Lengyelország területén telepítse a tervezett amerikai rakétaelhárító rendszer egyes elemeit, de egy sor, az ország biztonságával kapcsolatos feltételt támaszt – írta szombati számában a Gazeta Wyborcza.
Varsó a lengyel légtér védelmének megerősítését és a két ország hírszerzése közötti együttműködés fokozását várja cserébe az amerikai rakétaelfogó rakéták befogadásáért, s a feltételekről február végi washingtoni látogatásán készül tárgyalni Aleksander Szczyglo új nemzetvédelmi miniszter – teszi hozzá a befolyásos lengyel napilap.
Az újság szerint a tárgyalások már korábban elkezdődhettek volna, e téren azonban késedelmet okozott a nemzetvédelmi tárca élén február 5-én végrehajtott személycsere, Radoslaw Sikorski eddigi miniszter váratlan menesztése. A Gazeta Wyborzca azonban úgy tudja, hogy Varsó ezzel együtt akár két héten belül végleges választ adhat az amerikai kérésre.
Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök már csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a lengyel kormány, az államelnök és személy szerint ő bizonyos feltételekkel beleegyezne az amerikai védelmi eszközök lengyelországi telepítésébe, de nem részletezte, hogy milyen feltételekről lenne szó. Kaczynski elismerte, hogy a rakétatelepítés hordoz bizonyos veszélyeket magában, de úgy vélte, alapos tárgyalások után növelni fogja az ország biztonságát, s hozzáétette: a kérdésről még a nap folyamán egyeztet Condoleezza Rice amerikai külügyminiszterrel.
Washington a múlt hónapban fordult hivatalos kéréssel Varsóhoz és Prágához, s elképzelése szerint öt éven belül tíz rakétaelfogó rakéta indítására alkalmas silót építene meg Lengyelországban és egy radarrendszert cseh területen, indoklása szerint azért, hogy felkészüljön az olyan országokból érkező fenyegetés ellen, mint például Irán vagy Észak-Korea.
Oroszország erélyesen tiltakozik az amerikai rakétavédelmi rendszer egy részének közép-európai telepítése ellen, amit saját biztonsága ellen irányuló lépésnek, illetve korábbi fegyverzetkorlátozási megállapodások felrúgásának tart.