2007. január. 26. 16:15 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 26. 16:00 Világ

A Pentagon sürgeti a kelet-európai rakétavédelem létesítését

Tíz elfogórakétát telepít a Pentagon Lengyelországba 2011-2012-ig, még mielőtt Irán nagy hatótávolságú rakétatechnológia birtokába jut - idézte Henry Obering altábornagyot, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség vezetőjét a The Washington Times pénteken.

A washingtoni védelmi minisztérium gyorsan fog cselekedniannak érdekében, hogy időben kiépüljön az amerikai rakétavédelmi pajzs kelet-európai állomása, amelynek a lengyelországi kilövőállások mellett része a csehországi radarállomás - közölte a tábornok. "A rendszernek 2011-2012-re a helyén kell állnia, mert az irániak nem sokkal később már nagy hatótávolságú technológiával
fognak rendelkezni" - mondta, hozzátéve, hogy a kelet-európai védelem telepítése mintegy 3,5 milliárd dollárba fog kerülni.
   
Obering kijelentette: Teherán nyilvánvalóan sok energiát fordít a nagy hatótávolságú rakéták fejlesztésére, és ez szinte azonnali fenyegetést jelent, amire most kell válaszolni. Szavai szerint
Iránban "agresszív ütemű tesztprogramot folytatnak". A kelet-európai rendszer az átfogó amerikai rakétavédelmi pajzs harmadik pontja: az alaszkai Fort Greeley támaszpontján eddig 14 elfogó rakétát, a kaliforniai Vandenberg légibázison pedig 2 rakétaelhárító rakétát állítottak hadrendbe. A tervek szerint az év végére már mindkét helyen 24-25 rakéta áll majd készenlétben.
   
Obering az orosz aggodalmakat eloszlatva közölte: a szóban forgó amerikai rakéták nem képesek elfogni az orosz interkontinentális ballisztikus rakétákat, a lengyel támaszpontról felbocsátva üldözőbe sem tudnák venni azokat. Moszkva meg nem határozott ellenintézkedést helyezett kilátásba az amerikai elfogó rakéták telepítése esetére.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.