2007. február. 12. 16:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 10. 10:57 Világ

Kiengedik a 24 éve börtönben levő német terroristanőt

Az egykori Baader-Meinhof csoport, illetve RAF (Vörös Hadsereg Frakció) tagja, a 24 évet börtönben töltő Brigitte Mohnhaupt hamarosan szabadlábra kerül, miután egy stuttgarti bíróság pozitívan bírálta el kérvényét - adja hírül a CNN.

Mohnhaupt feltételes szabadlábra helyezését kérte, míg ezzel egyidőben, a szintén börtönben levő Christian Klar kegyelmi kérvényt nyújtott be az államelnökhöz. Mohnhaupt március 27-én szabadulhat - közölte a bíróság Stuttgartban.

Brigitte Mohnhaupt a bujkálás idején.
Átváltoztatott külső
© AP

Az egykori RAF (Rote Armee Fraktion; Vörös Hadsereg Frakció) úgynevezett második generációjához tartozó Mohnhaupt, és a harmadik generációs szélsőbalos terrorista, Klar közvetlenül is felelősek életek kioltásáért; kilenc gyilkossággal kapcsolatban találták őket bűnösnek. 

Az 57 éves Mohnhaupt felelős volt 1977-ben Hanns-Martin Schleyer, a Gyáriparosok Szövetsége akkori elnökének elrablásában és kivégzésében, valamint a Siegfried Buback főállamügyész, és a Jürgen Ponto bankelnök elleni halálos merényletekben, amelyek felkavarták és megdöbbentették a hetvenes évek Németországát. A terroristanő 1982-ben került rendőrkézre, és ötszörös életfogytiglant kapott.

A csoportot balos aktivisták, köztük a baloldali publicista, és a televízióban is sokat szereplő értelmiségi, Ulrike Meinhof, valamint a berlini kommunákból érkező Andreas Baader és Gudrun Ensslin alapították. A RAF 1972 és 1991 között 34 ember életét oltotta ki, míg az áldozatok száma közel azonos volt a terrorcsoport oldalán. A szélsőbalos RAF és a velük szövetséges más, kisebb szervezetek a német gazdasági elitet és az amerikai hadsereg Németországban állomásozó tagjait támadták szisztematikusan. Meinhof 1976-ban, Baader és Ensslin 1977-ben követett el öngyilkosságot börtönében (ez utóbbi kettő, több társával együtt), de az akciókat tovább folytatták a csoport szabadlábon levő tagjai. Az RAF hivatalosan 1998-ban jelentette be feloszlását, ám gyanítható, hogy a most feltételesen szabadlábra kerülő terroristanő és a kegyelmi kérvénye elbírálására váró Christian Klar ügye Németországban ismét társadalmi vitát vált ki. Hanns-Martin Schleyer özvegye és fia már tiltakozott a szabadlábra helyezések ellen. Az egykori szervezet tagjai közül jelenleg négyen vannak börtönben Németországban.

Hirdetés