2006. december. 01. 08:28 Utolsó frissítés: 2006. december. 01. 15:11 Világ

Délvidéki magyarok: másfél százalék mínusz évente

A délszláv válság kirobbanása (1991) után egyetlen évtized alatt 15 százalékkal csökkent a magyarok száma a történelmi Délvidéken.

HVG
A Szerbiához tartozó csaknem 2 millió lakosú Vajdaságnak 1991-ben még 339 ezer, a legutóbbi - 2002-es - népszámlálás idején viszont már csak 290 ezer magyar nemzetiségű lakosa volt. A fél Dunántúl-méretű, hét körzetre osztott, soknemzetiségű régióban a magyarság demográfiai helyzete a Baja alatt fekvő Nyugat-Bácskában a legkritikusabb, ott 20 százalékos volt a visszaesés. A magyarok által legnagyobb arányban lakott Észak-Bánátban (Nagykikindán és vonzáskörzetében) másfél évtizeddel ezelőtt 90 ezren, egy bő évtizeddel később viszont már csak 78 500-an vallották magyarnak magukat, számarányuk pedig 50 százalékról 47,4 százalékra változott.

Kísértetiesen hasonló leépülés következett be a Magyarországgal ugyancsak határos Észak-Bácskában, ahová az elmúlt évtizedben különösen nagy számmal költöztettek be Horvátországból érkezett szerb nemzetiségű menekülteket: Szabadkán és környékén a korábbi 99 ezer magyarból 87 ezer maradt, számarányuk pedig 48,2 százalékról 43,6 százalékra csökkent. A viharos mértékű demográfiai leépülés részben a délszláv háború következménye, a Magyarországra áttelepült vajdasági magyarok számát az óvatos becslések is legalább 20 ezer főre teszik.

Kárpát-medence
A 15 millió magyar legendájáról itt olvashat.
A térvesztés a magyarként regisztrált újszülöttek rendkívül alacsony számával is összefügg; helyi demográfusok adatai szerint az albánok 4, a szerbek 9, a bosnyákok és a romák 12-12 százalékos arányban kötöttek az elmúlt évtizedekben vegyes házasságot, a magyaroknál ugyanez a mutató viszont 26 százalék volt az elmúlt évtizedben. Európa egyik legtarkább etnikai összetételű területén két generációval ezelőtt, 1961-ben egyébként még 53 százalékkal több magyar (443 ezer fő) élt, mint jelenleg. Szakértők szerint az elmúlt fél évszázadban statisztikailag kimutatható arányban költöztek el a vajdasági magyarok a Horvátországhoz tartozó Isztria tengerparti városaiba is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.