Bulgária támogatást kért a halálra ítélt ápolónők védelméhez
Bulgária támogatást kért szerdán a nemzetközi közösségtől a Líbiában halálra ítélt bolgár ápolónők védelméhez.
Georgi Parvanov bolgár elnök, Szergej Sztanisev kormányfő és Georgi Pirinszki parlamenti elnök közös levélben fordult az Európai Unió és a NATO tagállamainak államfőihez és parlamenti elnökeihez, az ENSZ-hez és az Európa Tanácshoz, rámutatva a líbiai bírósági eljárás hibáira, hiányosságaira. A bolgár ápolónők nyolc éve "lelki és fizikai erőszaknak" vannak kitéve, és már "eljutottak az emberi tűrőképesség határára" - olvasható a bolgár vezetők levelében.
Egy tripoli törvényszék kedden hozott halálos ítéletet az öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos ellen. Az ítélet indoklása szerint a hat vádlott tudatosan megfertőzött több mint 400 gyereket a líbiai Bengázi kórházában a halálos AIDS-betegség kórokozójával, mert "kísérleteket akartak végezni külföldi titkosszolgálatok számára".
A levél szerint a líbiai bíróság sokszorosan megsértette az elítéltek jogait, figyelmen kívül hagyta a nemzetközi szakértői véleményt és a világ tudományos elitjének állásfoglalásait, amelyek szerint a szóban forgó 426 líbiai gyerek már a hat vádlott Líbiába érkezése előtt megfertőződött a HIV-vírussal, és valószínűsíthető, hogy a tömeges fertőzés a bengázi gyermekkórházban uralkodó katasztrofális higiéniai viszonyokra vezethető vissza.