2006. december. 20. 11:13 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 20. 11:15 Világ

A világ tetejéről jöhet az özönvíz

A Himalájában 44 olyan gleccsertó van, amely a klímaváltozás miatt megáradhat, és elöntheti a völgyeket, emberek tíz és százezreinek életét veszélyeztetve ezzel.

A Der Spiegel című német hetilap internetes kiadása számol be arról, hogy a globális felmelegedés nem csak a szárazsággal, vagy az európai gleccserek olvadásával, és az Arktisz jegének eltűnésével fenyeget, hanem azzal is, hogy 2-3 évente a Himalája völgyeit is hatalmas víztömegek öntik el.

Korábban 2-300 évente voltak hasonló katasztrófák, azonban egy nepáli kutatóközpont munkatársai szerint a klímaváltozás a Himalájára is megérkezett, és átalakítja a megszokott viszonyokat.

1977 és 2000 között a hőmérséklet évente 0,09 Celsius fokkal emelkedett, ami első látásra kevésnek tűnhet, de sokszorosa a globális felmelegedésnek, amelyet ebben az időszakban a Földön tapasztaltak!

Emiatt a gleccserek még gyorsabban olvadnak majd, pedig a nepáli Kongma Tikpe példája önmagában is riasztó: 1976 és 78 között 60 centiméterrel, 1978 és 89 között évente két és fél méterrel, azóta pedig évi tíz méteres sebességgel húzódik vissza, vagyis olvad.

A mélyedésekben és kisebb medencékben, ami a gleccserek visszahúzódása után marad, tavak keletkeznek, de bármikor bekövetkezhet egy gátszakadás. A veszélyeztetett országok listája meglehetősen hosszú; Nepál és Tibet okán Kína, Afganisztán, Banglades, Bhután, Burma, India és Pakisztán. Egyelőre csak a legveszélyesebb gleccsertónál, a nepáli Tsho Rolpa mentén létesítettek egy jelzőrendszert, amely áradás előtt képes riasztani a lakosságot.

Mindez pénzkérdés, mondják a nepáli szakértők, aki arra is hivatkoznak, hogy évekkel ezelőtt egy indiai-kínai jelzőrendszer sok ember életét mentette meg, amikor 2005 februárjában a Sutlej folyó elöntötte a völgyet – írta a német hetilap internetes kiadása.

Hirdetés