2006. december. 06. 19:44 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 06. 19:48 Világ

Baker-bizottság: ki kell vonulni Irakból!

Az amerikai harcoló alakulatok kivonásának "felelősségteljes" megkezdését és erőteljes térségbeli diplomáciai nyitást javasolt szerdán az Irak-politika alternatíváit felvázoló washingtoni kétpárti szakértői bizottság George Bush elnöknek.

A James Baker volt külügyminiszter és Lee Hamilton volt demokrata párti képviselő által vezetett tíztagú testület "súlyosnak és egyre romlónak" minősítette az iraki helyzetet, úgy értékelve, "nincs olyan út, amely a sikert biztosítaná, de a kilátásokat lehet javítani". "Nem működik az eddigi ’tartsuk az irányt’ stratégia Irakban" - jelentette ki Baker bizottsági társelnök a jelentést ismertető washingtoni sajtókonferencián.

A testület szerint a harctéri helyzettől függően 2008 elejéig minden nélkülözhető amerikai harcoló dandár kivonható Irakból, az iraki katonák kiképzését végző amerikai alakulatok létszámának azonban a jelenlegi ötszörösére, 4 ezerről 20 ezerre való emelését javasolja. A harci műveleteket fokozatosan az iraki erőknek kell magukra vállalniuk.

Az irakiaktól várnák el a biztonságot

A bizottság azt is indítványozta, Bush elnök fenyegesse meg az iraki kormányt az amerikai politikai, katonai és gazdasági támogatás megvonásával arra az esetre, ha a bagdadi kabinet nem ér el jelentős haladást a biztonság megteremtése, a nemzeti megbékélés terén.

"Nincs varázsképlet az iraki válság megoldására" - szögezte le James Baker. A demokrata párti társelnök, Lee Hamilton szerint egyre csökken az Egyesült Államok képessége az események befolyásolására, miközben az egész küldetés költségei elérhetik az egybillió dollárt is. A kétpárti testület regionális "diplomáciai támadást", legfőképpen Iránnal és Szíriával folytatandó párbeszédet szorgalmaz az iraki válság megoldása érdekében.

A közel-keleti ügy nélkül nem megy

A bizottság arra is felhívta a figyelmet: az iraki válsághelyzet nem javulhat anélkül, hogy az amerikai kormányzat ne tenne újabb lépéseket az izraeli-palesztin konfliktus rendezésének előmozdítására. Ehhez újabb egyeztetésekre van szükség Izraellel és a palesztinokkal, továbbá Libanonnal. "Ha nem tárgyalunk velük, nem lesz előrehaladás" - szögezte le Hamilton, aki szerint nem lehet szemezgetni, hogy a viszályban érintett felek közül kivel áll szóba Washington. A bizottság vezetői megállapították, hogy a megoldás felé katonai, politikai és gazdasági lépések kombinációja vezethet.

George Bush - aki mindeddig a csapatkivonástól és a Teheránnal vagy Damaszkusszal folytatandó párbeszédtől is elzárkózott - közölte, komolyan fogja venni a kétpárti bizottság jelentését, amely szerinte "nagyon kemény" helyzetértékelést és több érdekes javaslatot tartalmaz. Az amerikai elnök azt mondta, a testület 160 oldalas jelentése alkalmat ad arra, hogy a Republikánus Párt és a Demokrata Párt közös nevezőt találjon az ország érdekét szem előtt tartva.

Bush ugyanakkor jelezve, nem feltétlenül ért egyet a jelentéssel és fogadja el az abban foglaltakat. Mint fogalmazott: a kongresszus nem fog egyetérteni minden kezdeményezéssel, és "valószínűleg mi sem fogunk egyetérteni minden javaslattal".

Al Gore: a legnagyobb stratégiai tévedés

A Fehér Ház szóvivője, Tony Snow a jelentés átadása után hangsúlyozta: a testület nem állapította meg az azonnali csapatkivonás szükségességét és nem jelölt ki menetrendet a katonák távozására vonatkozóan. Al Gore, volt demokrata párti alelnök az NBC televízióban úgy értékelte, az iraki háború "az Egyesült Államok egész történetének legnagyobb stratégia tévedése". Szerinte az arab országban a "polgárháborúnál is rosszabb" a helyzet. Sürgette Bush elnököt, találja meg az útját az amerikai csapatok hazarendelésének "amilyen gyorsan csak lehet, mielőtt a helyzet tovább romlik".

Al Gore szerint Bushnak fel kellene végre ismernie, hogy most már az Egyesült Államok sorsáról van szó, nem pedig arról a személyes kérdésről, hogy a történelem hibásnak ítéli-e majd meg az elnök döntését az iraki háborúról.

Független elemzők szerint túlságosan felfokozott várakozás előzte meg a kétpárti testület jelentését, amelytől nem lehet várni az iraki válsághelyzet megoldásának képletét. A legtalálóbban talán az NPR rádió jellemezte a helyzetet: Washingtonban hetek óta "Godot-ra várva" találgatták, milyen javaslatokat tesz a Baker-Hamilton bizottság. A testület véleménye, legyen bármilyen tekintélyes, csak egy hang lesz a sok javaslat sorában; erre utalt Bush is, amikor azt mondta, döntése során figyelembe veszi a Pentagon önálló szakértői értékelését, valamint saját nemzetbiztonsági kabinetjének javaslatát.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2024. december. 02. 06:30

Kivéreztetett önkormányzatok: durva helyiadó-emelésbe kezd több kerület és város, hogy pótolja az elvont pénzeket

Évek óta tart az önkormányzatok kivéreztetése a kormány által, elég csak az iparűzési adó felfüggesztésére vagy a különleges gazdasági övezetek kijelölésére gondolni. A jelek szerint több budapesti kerület és megyei jogú város komolyan vette Navracsics Tibor tanácsát, és januártól egyes helyi adók jelentős emelésével kompenzálja az elvont pénzeket. Megnéztük, hol, mennyivel nőnek a ezek a közterhek.