A demokraták a szenátusban is többséget szereztek
A virginiai szenátori mandátum megnyerésével a Demokrata Pártnak a szenátusban is szavazattöbbsége lesz a keddi félidős kongresszusi választások eredményeképpen - jelentették amerikai televíziók.
Számok tükrében |
Régi összetétel/Új összetétel: Demokraták:203 /229 Független 1 mandátum Republikánusok: 232/197 Még el nem dőlt mandátumok száma: 9 A szenátus várható összetétele a választások nyomán: Régi/új összetétel: Demokraták:44/49 mandátum Republikánusok:55/49 Független: 1/2 |
Az előzetes eredmény szerint Webb a 2,3 millió leadott szavazatból mintegy 7000 szavazattal kapott többet ellenfelénél. A szavazatok végleges összeszámlálása egy hétig tart, a győztest november 27-én hirdetik ki. Az esetleges újraszámlálás decemberre is áthúzódhat.
Allen kampánycsapata nem volt hajlandó elismerni a vereséget, tanácsadója, Ed Gillespie Richmondban újságírókkal előzőleg szerdán azt közölte, hogy megvárják a november 27-i hivatalos végeredményt.
Az NBC és a CBS televíziók csütörtök hajnali előrejelzése szerint a Demokrata és a Republikánus Pártnak 49-49 mandátuma lesz a szenátusban, de mivel a megválasztott két független szenátor sajtójelentések szerint jelezte, hogy a demokrata pártiakkal fog szavazni, a párt mostantól 51 voksra számíthat.
A győzelemnek köszönhetően várhatóan Harry Reid nevadai szenátor, a felsőház demokrata csoportjának vezetője lesz a szenátusi többség vezetője. Szavazategyenlőség esetén egyébként a szenátusban Dick Cheney alelnök szavazata dönt, aki ebbéli minőségében a felsőház elnöke is.
A francia hírügynökség csütörtök reggeli becslése szerint a képviselőház összetétele a következőképpen alakul:
Újraválasztották Joe Lieberman connecticuti szenátort, aki az eddigi szenátusban a demokrata frakcióban ült, de most függetlenként indult (bár továbbra is a demokratákat támogatja). Ugyancsak függetlenként választották újra Bernie Sanders vermonti szenátort.
Virginián kívül a Demokrata Párt Montanában, Missouriban, Ohióban, Pennsylvaniában és Rhode Island államban hódított el szenátori mandátumokat a republikánusoktól. Montanában és Virginiában csak néhány ezres a szavazatkülönbség a demokrata párti jelölt javára.
A Fehér Házban 2001 óta van hivatalban republikánus elnök George Bush személyében, a republikánusoknak 1994-ben van többségük a képviselőházban és ugyancsak tizenkét éve - a 2001 és 2003 közötti rövid időszakot leszámítva - a szenátusban.
Mintegy 200 millió amerikait szólítottak kedden az urnához, hogy újra válassza az amerikai törvényhozás, a kongresszus 435 fős alsóházának valamennyi tagját, a 100 fős felsőház tagjainak egyharmadát, valamint 36 szövetségi állam kormányzóját.
Az ötven kormányzói hely közül várhatóan 28 jut a Demokrata Pártnak. Nagy többséggel - 55,8 százalékkal - újraválasztották Arnold Schwarzenegger republikánus kormányzót Kaliforniában, ahol egyébként demokrata párti szenátort nyert a szavazatok közel 60 százalékával.
Harry Reid szerint az "amerikaiak világosan és habozás nélkül megmutatták, hogy a demokrata pártiaknak új irányba kell vezetniük az országot". Az amerikaiak elfáradtak a George Bush mandátumának kezdete óta Irakban és az Egyesült Államokban elszenvedett kudarcoktól - tette hozzá.
A demokrata párti Nancy Pelosi, a képviselőház leendő elnöke, aki csütörtökön várhatóan a Fehér Házban ebédel, a távozó republikánus többség korrupciós botrányaira utalva ígéretet tett, hogy január 1-jén hivatalba lépő új törvényhozás "a történelem legbecsületesebb, legetikusabb és legnyitottabb kongresszusa lesz".