Európában kezelik a HIV-fertőzött líbiai gyerekeket
Európai kórházakban kezelnek közel négyszáz líbiai gyereket, akiket az arab ország hatóságai szerint bolgár ápolónők és egy palesztin orvos szándékosan fertőztek meg a gyógyíthatatlan AIDS-betegség vírusával az 1990-es években Bengáziban - közölték csütörtökön francia és olasz hivatalos források.
Jean-Baptiste Mattei francia külügyi szóvivő reményének adott hangot, hogy a gesztus javítani fog Líbia és az európai országok viszonyán egy olyan időszakban, amikor egy líbiai bíróság a gyerekek megfertőzésével vádolt külföldi egészségügyi személyzet ügyét tárgyalja.
"A HIV-fertőzött líbiai gyerekeket különböző európai kórházakba szállították és betegségüknek megfelelő kezelésben részesülnek" - közölte Mattei az interneten tartott sajtóértekezletén. Közel százötvenet francia kórházakban ápolnak közülük: Párizsban, Toulouse-ban, Montpellier-ben és Strasbourgban, a kezelés költségeit Líbia fizeti. Több mint százan fekszenek római kórházakban és szeptember óta hatvanan a firenzei Meyer gyermekgyógyászati klinikán - közölte Maria José Caldes, a toscanai kórház szóvivője. Az nem derült ki, hogy a többi líbiai gyereket hol helyezték el.
Az 1999 óta fogva tartott bolgár ápolónőket és a palesztin orvost 2004-ben már bűnösnek találták és halálra ítélték, de a líbiai legfelsőbb bíróság perük újratárgyalását rendelte el, miután óriási nemzetközi tiltakozást váltott ki a bírósági eljárás során tapasztalt elfogultság. Az alperesek tagadták a vádakat és azzal védekeztek, hogy beismerő vallomásaikat kínzással csikarták ki.
Európa, az Egyesült Államok és emberi jogi csoportok megvádolták Líbiát: azért agyalta ki a képtelen vádakat, hogy elfedje a fertőzések valódi okát, a kórházaiban uralkodó, lesújtó higiéniai körülményeket.