2006. október. 13. 10:55 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2006. október. 13. 11:36 Világ

Brüsszel: a dohányszponzorációs törvény betartására figyelmeztet

Négy tagállam - köztük Magyarország - ellen lép fel az Európai Bizottság a cigarettareklámokra vonatkozó uniós szabályok megszegése miatt. Magyarország újabb írásbeli figyelmeztetést kapott, amiért nem alkalmazta megfelelően a szponzorálási tilalmat.

Spanyolország és Csehország először kap figyelmeztetést a jogharmonizáció nem megfelelő végrehajtása miatt, míg Olaszország ellen már peres eljárás indul amiatt, hogy nem tartotta tiszteletben a nemzetközi rendezvények esetére előírt szponzorálási tilalmat. Az érintetteknek két hónap áll rendelkezésükre az alkalmazkodáshoz.

Markosz Kyprianu egészségügyi biztos közölte: Brüsszel nulla toleranciával kezeli a dohányipari szponzoráció ügyét, függetlenül attól, hogy éppen Forma-1-es versenyről vagy más rendezvényről van szó: „A cigarettareklám és a dohányipar szponzorációja népszerűsíti a dohányzást a fiatalok körében. A Dohányreklám Direktíva kulcsfontosságú ennek megelőzésében, és mint a múltban, ezután sem tétovázom felelősségre vonni azokat a tagállamokat, amelyek nem megfelelően vagy egyáltalán nem alkalmazzák a tilalmat” - fejtette ki a biztos.

A Dohányreklám Direktíva tiltja a cigarettareklámot a nyomtatott sajtóban, rádióban és az interneten. Ugyancsak tilos a nemzetközi rendezvények dohányipari szponzorálása. Kivétel nincs, a tiltás minden olyan programra érvényes, amely nemzetközi visszhangra számíthat. A direktívát a Bizottság 2003-ban hagyta jóvá, a tagállamoknak 2005. július 31-ig kellett volna alkalmazniuk, és erről tájékoztatniuk a Bizottságot.

Olaszország a tilalmat a mai napig nem alkalmazza a kizárólag belföldi rendezvények esetében. Brüsszel azonban úgy véli, hogy egy ilyen rendezvény nemzetközi szintűvé válik azáltal, hogy külföldön is közvetítik. Róma nem válaszolt a 2006. július 25-én kézhez kapott brüsszeli felelősségrevonó levélre, ezért az Európai Bizottság az Európai Bírósághoz fordult.

Csehország hároméves átmeneti időszakot engedélyezett a direktíva elfogadása előtt megkötött szponzorálási és reklámszerződések esetében, ezzel viszont túllépi a direktíva alkalmazására előírt dátumot.

Magyarország kivételt tesz a nemzetgazdaság számára különlegesen fontos rendezvények esetében, amelyeket először 1990. január 1. után szerveztek, és amelyek esetében érvényes szerződést írtak alá 2004. május 1-je, Magyarország uniós csatlakozása előtt. Brüsszel viszont kihágásnak minősíti ezt az intézkedést, és 2006 júliusában először figyelmeztette írásban Budapestet, a mostani újabb figyelmeztetés válasz az első brüsszeli levélre érkezett magyar visszajelzésre. (A magyar szabályszegés fő „területe” a mogyóródi Forma-1-es futam, amelyet indulása óta az egyik ismert cigarettagyártó szponzorált, maga a futam is az ő nevét viselte. Idén a magyar F-1-verseny megrendezéséről szóló szerződést meghosszabbították, és elterjedt hírek szerint a jövőben cigarettanév helyett egy ismert alkoholmárkával azonosíthatják majd a magyar versenyt.)

Spanyolország a szabályok érvényesítésében hároméves mentességi időszakot rendelt el a sportesemények szponzorálása terén. A kihágásra Brüsszel 2006. április 10-én figyelmeztette Madridot, s mert a spanyol magyarázatot elfogadhatatlannak tartja, újabb figyelmeztetésben megfogalmazta indoklását.

Eddig 24 tagállam tájékoztatta a direktíva alkalmazásáról Brüsszelt. Az Európai Bizottság nemrég az Európai Bírósághoz fordult Németország ügyében, amely egyáltalán nem adott jelentést a jogharmonizáció végrehajtásáról. Luxemburg jogharmonizációs szándékáról tájékoztatta a Bizottságot, ezért  esetében Brüsszel egyelőre eltekintett a bírósági eljárástól. Az Egyesült Királyság is nemrég tájékoztatta az EU-t a jogharmonizáció teljesítéséről, bár Gibraltár esetében még várat magára a direktíva életbe lépési időpontjának meghatározása.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.