2006. október. 05. 08:27 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 05. 08:29 Világ

Nagy zűr az izraeli vezérkarban

Az izraeli hadsereg vezérkari főnöke felfüggesztett egy magas rangú tábornokot, amiért bírálta a Hezbollah libanoni síita szervezet elleni nyári háború irányítását és a kormány politikáját – jelentette be közleményben a hadsereg.

Jifta Ron-Tal, a szárazföldi erők parancsnoka megszegte a katonai szabályzatot azzal, hogy több izraeli médiumnak adott szerdai interjúiban kijelentette: Dan Haluc vezérkari főnöknek "felelősséget kell vállalnia" a Hezbollah fegyveresei elleni 34 napos háború sikertelenségeiért. Ron-Tal olyan kifejezést használt, amelynek második jelentése a héberben: lemondani. Ő már a második olyan izraeli tábornok, aki az augusztus 14-én véget ért háború miatt megválik a hadseregtől. Udi Adam vezérőrnagy, az észak-izraeli területek parancsnoka lemondott, mert a vezérkari főnök a háború közben mást jelölt ki a Libanonnal szomszédos terület parancsnokának.

Ron-Tal vezérőrnagy az interjúkban bírálta azt is, hogy Izrael egy évvel ezelőtt egyoldalúan kivonult a Gázai övezetből.

Haluc vezérkari főnök a közlemény szerint levélben közölte Ron-Tallal, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti, mert megszegte azt a szabályt, hogy katona nyilvánosan nem minősíthet politikai vagy diplomáciai ügyeket, és nem bírálhatja a kormányt. A közlemény nem utal a vezérőrnagynak arra a burkolt felszólítására, hogy Haluc mondjon le.

Izrael az általa kitűzött célokat nem érte el a háborúban: nem tudta ártalmatlanná tenni a Hezbollahot, és kiszabadítani két elrabolt katonáját. Emiatt heves bírálatok érik Ehud Olmert kormányfőt, és sokan követelik Haluc lemondását. Egy kormány által felállított bizottság jelenleg vizsgálja, hogy maga a kabinet és a hadsereg hogyan irányította a háborút.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.