2006. szeptember. 27. 16:39 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 27. 16:43 Világ

Az irakiak többsége hazaküldené az amerikaiakat

Az irakiak többsége az amerikai csapatok azonnali távozását látná szívesen egy washingtoni külügyminisztériumi jelentés szerint, amelynek adatait a Washington Post megszerezte és szerdán közölte.

Az irakiak "meghatározó többsége" kívánja, hogy az amerikaiak vezette külföldi csapatok hagyják el országukat. Meggyőződésük ugyanis, hogy gyors távozásukkal Irak biztonságosabbá válna, és csökkenne a felekezetközi erőszak - derül ki a State Department 20 oldalas jelentéséből, amelynek az a címe, hogy "Továbbra is erősek Irakban a polgárháborús félelmek a szunnita és vegyes térségekben". Az amerikai külügyminisztérium megrendelésére 1870 személyes interjút készített egy meg nem nevezett iraki cég júniusban és júliusban.

Bagdadban a megkérdezettek majdnem háromnegyede érzi úgy, hogy nagyobb biztonságban volna, ha az idegen erők elhagynák Irakot, 65 százalék azonnali csapatkivonást kíván.

Egy másik, a Marylandi Egyetem független szakértői által végzett közvélemény-kutatás szerint az irakiak 71 százaléka azt várja az ország kormányától: kezdeményezze, hogy a külföldi erők egy éven belül hagyják el Irakot. A lakosság 77 százaléka ugyanakkor úgy érzi, hogy az Egyesült Államok tartós katonai jelenlétre rendezkedik be és visszautasítaná a kérést.

Mint a Washington Post megjegyzi, ezek az első olyan nyilvánosságra hozott adatok, amelyek az idegen erőkkel szembeni kiterjedt ellenérzésről tanúskodnak. Az, hogy a lakosság igen nagy aránya kívánja a külföldi erők távozását, éles ellentétben áll a Núri al-Máliki miniszterelnök sugallta helyzetképpel.

Matthew Warshaw, az amerikai D3 Systems közvélemény-kutató cég szakértője úgy véli, hogy az irakiak őszintén válaszoltak az őket megkereső kérdezőbiztosoknak, ugyanúgy ki akarják fejezni véleményüket, mint az amerikaiak az őket érintő ügyekben.

Az amerikai napilap egy iraki közvélemény-kutató cég vezetőjének a véleményét is idézte. A szakértő - aki attól való félelmében, hogy az adatok közlése miatt esetleg meggyilkolhatják - elmondta: múlt hónapban végzett kutatásaik azt mutatják, az irakiak 80 százaléka szeretné, ha a külföldi erők nyomban elhagynák országukat. Mansoor Moaddel, a Kelet-Michigani Egyetem szociológiaprofesszora azzal magyarázza a felmérések adatait, hogy az iraki lakosság lényegében semmi pozitív eredményét nem látja az amerikai csapatjelenlétnek.

A Washington Post által megkérdezett bagdadiak azért éreznek ellenszenvet az amerikaiak iránt, mert úgy gondolják, hogy Washington szánt szándékkal vezette káoszba az országot. Meggyőződésük, hogy az iraki polgárháborút az amerikai csapatok szítják azért, hogy ürügyet teremtsenek a katonai jelenlétre.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.