Irak: termelésmegosztás a nagy olajcégekkel?
Iraknak akkor van a legnagyobb esélye lanyha olajkitermelése élénkítésére, ha termelésmegosztási egyezményekkel működik együtt a nemzetközi olajcégekkel - jelentette ki az iraki kormányfő-helyettes vasárnap, a szeptember 18-i iraki csúcsértekezletet előkészítő, Abudzabiban megrendezett tanácskozáson.
Barham Szaleh elmondta: várakozásai szerint az iraki olajkészletek kezelésével kapcsolatos alapelveket az idei év végéig rögzíti a parlament. Mint mondta, az iraki vezetés közel a megállapodáshoz a régóta várt szénhidrogén-törvényről, amely potenciálisan a nagybefektetéseket is lehetővé tenné az iraki olajágazatban. Ugyanakkor a harc tovább folyik arról, hogy az olajkitermelés feletti ellenőrzést a központi, vagy a helyi kormányzatok gyakorolják-e.
Szaleh szerint a kormányzatnak együtt kell működnie a nagy nemzetközi olajcégekkel, akik beruházásokat és technológiát hoznak Irakba. Ez a legjobb útja annak, hogy gyorsan korszerűsíteni lehessen az iraki olajipart és 2010-ig meg lehessen kétszerezni a jelenlegi napi 2,5 millió hordós kitermelést.
A politikus szerint az olajágazat beruházásait és a tulajdonjogokat rendező jogi keretek hiánya akadályozza a külföldi befektetéseket, az olajágazat liberalizációja és a piacnyitás viszont elősegítheti a külföldi befektetések beáramlását.
Jelenleg az iraki olajkitermelés az olajipari minisztérium és két, állami cég kezében van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.