2006. szeptember. 22. 08:30 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 22. 08:33 Világ

Húsz év börtön a perui titkosszolgálat volt főnökének

Húsz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték Vladimiro Montesinos volt perui titkosszolgálati főnököt, akit abban találtak bűnösnek, hogy hatalmas mennyiségű fegyvert csempészett kolumbiai baloldali gerilláknak.

A bíróság emellett 3,1 millió dolláros pénzbírságot szabott ki Montesinosra, aki Alberto Fujimori korábbi perui elnök fő hatalmi támasza és bizalmasa volt. A volt kémfőnök pere három évig tartott. Az ítélet szerint Montesinos 1999 során tízezer AKM-47 típusú Kalasnyikov géppisztolyt csempészett át Jordániából a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű baloldali gerillaszervezetnek magas rangú perui kormányzati személyiségek közreműködésével. A fegyvereket ukrán teherszállító repülőgéppel csempészték 1999 márciusa és augusztusa között, az ügyletben részt vett egy francia pénzember és egy libanoni fegyverkereskedő is.

Ronald Gamarra, a korrupció elleni harcra kinevezett perui különleges ügyész azt állította, hogy az akciófilmbe illő ügylet a CIA hallgatólagos beleegyezésével történt. Véleménye szerint a CIA azért járult hozzá a kolumbiai gerillák felfegyverzéséhez, hogy bizonyíthassa: a FARC veszélyt jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára is. Jordánia állítólag további negyvenezer géppisztolyt akart eladni a FARC-nak, de lefújta az üzletet, amikor a CIA tudomást szerzett róla.

Montesinos mindvégig tagadta, hogy bármi köze lett volna az ügylethez, de a "társvádlottak" – akiket 6-tól 15 évig terjedő börtönbüntetésre ítélt a bíróság – többsége az illegális fegyverüzlet vezetőjeként jelölte meg Montesinost.

Montesinost már elítélték 15 év szabadságvesztésre egy tucatnyi korrupciós ügylet miatt. A mostani ítélettel további öt évre nő börtönbüntetésének időtartama, így a most 61 éves politikus 2023-ban szabadulhat, 78 éves korában. A volt kémfőnök azonban egy másik perben azzal vádolják, hogy halálbrigádot irányított az 1990-től 2000-ig tartó Fujimori-uralom első felében, illetve vannak még olyan bírósági eljárások is, amelyek el sem kezdődtek ellene.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.