2006. szeptember. 20. 09:46 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 20. 09:46 Világ

Katonai puccsot hajtottak végre Thaiföldön

A thaiföldi fegyveres erők szerda reggel Szondhi Bunjaratgin tábornokot bízták meg a miniszterelnöki teendők ellátásával, miután előző nap vértelen katonai hatalomátvételt hajtottak végre.

A thaiföldi fővárosban egy nappal az államcsíny után „feszült nyugalom” van. Páncélosok és katonai alakulatok vették körbe a kormány székházát. A puccsisták felállítottak egy „közigazgatási tanácsot”, amely Bangkokban és a szomszédos tartományokban veszi át a kormányzást. A távolabbi tartományokban a fegyveres erők helyi parancsnokait bízták meg ezzel a feladattal.

Szondhi tábornok Bhumibol Aduljadedzs király hűséges hívének számít. Muzulmán vallású, akit képesnek tartanak arra, hogy leszámoljon az ország déli részén zajló muzulmán felkeléssel.

A helyi rádiók beszüntették napi adásukat, és csupán zenét, illetve a puccsisták közleményeit közvetítik. A CNN és a BBC adása megszakadt. Szerdán az iskolák, bankok és hivatalok zárva tartanak. A hatalmától megfosztott Thakszin Sinavatra kormányfő, aki lemondta beszédét az ENSZ Közgyűlésén, vélhetően egy New York-i szállodában tartózkodik.

Egy külügyminisztériumi illetékes azt mondta New Yorkban, hogy Thakszin az államcsíny ellenére visszarepül Bangkokba.

Az amerikai kormány aggodalommal nyilatkozott a thaiföldi hatalomátvételről, de a hivatalos véleménynyilvánítással megvárja a további fejleményeket. Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes úgy nyilatkozott, hogy előbb látni szeretnék a hadsereg szándékait.

Kofi Annan ENSZ-főtitkár a CNN-nek nyilatkozva bírálta a thaiföldi katonai hatalomátvételt, mondván, hogy a világszervezet mindig a demokratikus úton, választások révén történő kormányváltást támogatta.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.