2006. szeptember. 04. 19:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 04. 19:32 Világ

Strasbourg: napirend előtti téma a szlovák attrocitások ügye

Hat napirend előtti képviselői felszólalás foglalkozott a szlovákiai helyzettel az Európai Parlament hétfőn kezdődött strasbourgi ülésén, elítélve a magyar- és romaellenes támadásokat.

Járóka Lívia (Fidesz-MPSZ), Schmitt Pál (Fidesz-MPSZ) és Tabajdi Csaba (MSZP) magyar képviselők mellett a szlovákiai magyar Duka-Zólyomi Árpád (Magyar Koalíció Pártja), valamint a belga Marc Tarabella és a szlovák szocialista Monika Benová is e témában emelt szót.
 
Járóka Lívia kijelentette: Ján Slota, a romákkal szembeni zéró tolerancia elvének meghirdetője évek óta büntetlenül hangoztatja magyar- és cigányellenes jelszavait... A mindennapi nyílt vagy rejtett előítéleteket elszenvedő szlovák roma lakosság és más kisebbségek számára a jelenlegi politikai atmoszféra joggal ijesztő és bizonytalan.
 
Schmitt Pál szerint "a felháborító kisebbségellenes megnyilvánulások teljes mértékben szemben állnak az Európai Unió értékrendjével és elveivel, amelyek biztosítását belépésekor Szlovákia is szavatolta". Az Európai Unióban nincs helye a nemzetiségek közötti békés együttélést veszélyeztető, uszító megnyilvánulásoknak, különösen akkor, ha azok kormányzati politikusoktól származnak... Kérem, lépjünk fel közösen a szlovák kormány egyes tagjainak szélsőséges nyilatkozatai ellen, hogy azok ne ösztönözhessenek újabb erőszakos cselekményekre - hangoztatta a néppárti magyar delegáció elnöke.
 
A magyar szocialista delegációt vezető Tabajdi Csaba szerint "a nacionalista pártvezér gyűlöletbeszéde kiengedte a szellemet a palackból". "Felbátorodtak a szélsőséges nacionalisták. Bízom benne, hogy a szlovák kormányfő lassan megérti, hogy az Európai Unió nem tolerálja, ha egy kormány a nacionalizmus tüzével játszik" - mondotta.
 
Duka-Zólyomi Árpád szerint Fico "csak késve, nem megfelelően határolódott el az idegengyűlölettől, közben támad, politikailag ítélkezik, bűnbakot keres; és ezt a szlovákiai magyar választók legitim képviselőjében, a Magyar Koalíció Pártjában találja meg." 
 
A szlovák Monika Benová (Smer) jelezte, hogy maga is szeretné elítélni a szlovákiai etnikai kisebbségeket a közelmúltban ért támadásokat és bocsánatot kérni miattuk. Leszögezte azonban azt is, hogy "a szlovák kormány kivizsgálta a támadásokat, amelyek az országban történtek", és a belügyminiszter az illetékes parlamenti bizottsággal is ismertette a vizsgálat állását.
 
A szlovák kormány egyértelműen elmondta politikai nyilatkozatában, hogy támogatni fogja a polgári jogokat, illetve a nemzeti kisebbségek jogait - hangoztatta a vezető kormánypártot képviselő Benová.
 
A belga szocialista Marc Tarabella emlékeztetett arra, hogy Fico nem volt hajlandó felülvizsgálni a koalíciót, pedig azt "az EP-ben sem fogadták nagy elismeréssel". Ján Slota pártja idegengyűlölő és nacionalista szövegeket mond..., a koalíció pedig nyitva hagyja az ajtót az ilyen túlkapások irányában... Felelősségre kell hívnunk a szélsőségesség elleni fellépésben a szlovák kormányt - emelte ki a belga képviselő, aki szerint az erőszakcselekmények a háborúk utáni "európai történelem legsötétebb napjaira emlékeztetnek".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.