2006. szeptember. 01. 14:27 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 01. 14:38 Világ

Az amerikai háborús paranoia és Bush filmbeli lelövetése

Lelövik George Bush amerikai elnököt a brit Channel 4 kereskedelmi tévéállomás filmjében: az elképzelt merényletről szóló, bemutatásra váró opusz témája azonban enyhén szólva sem aratott nagy sikert az óceán túlpartján.

George Bush 60-ik születésnapján. Fújnak
a Channel 4-ra, mert filmjében egy szíriai lelövi
az elnököt
© AP
Az egész estét betöltő filmdráma, amely a Death of a President (Egy elnök halála) címet viseli, 2007 októberében játszódik, egy olyan időszakban, amelyben az amerikai kormány kül- és belpolitikája a forgatókönyv szerint „mélyen megosztotta az amerikai társadalmat”.

Az alaptörténet szerint Bush Chicagóba látogat, ahol – jóllehet hatalmas háborúellenes tüntetés fogadja – a hivatalos programnak megfelelően megtartja beszédét üzleti vezetők előtt. Amikor azonban távozik az előadás helyszínéről, egy szír orvlövész agyonlövi. A film bemutatja azt a „nemzeti paranoiát” is, amelybe az Egyesült Államok a halálos merénylet után belesüllyed.

A másfél órás alkotást először a jövő hónapban, a torontói filmfesztiválon láthatja a szakmai közönség, nem sokkal ezután bemutatják a Channel 4 digitális nagy-britanniai tévécsatornáján, a More4-on.

A Channel 4 abban reménykedik, hogy a filmet jó pénzért Amerikában is értékesíteni tudja. Pénteki brit sajtóbeszámolók szerint azonban a tengerentúlon már a bemutató előtt olyan ellenséges a hangulat a művel kapcsolatban, hogy erre nem sok az esély.

Az amerikai Republikánus Párt külföldön élő híveit képviselő, londoni központú szervezet, a Republicans Abroad vezetője, Eric Staal a Daily Mirrornak azt mondta: a film „elborzasztó módon bánik el egy másik ország államfőjével”.

A MediaWatch nevű amerikai tévétartalom-figyelő csoport illetékese egyenesen attól tart, hogy az alkotás „ötleteket adhat” egy valós merényletkísérlethez. John Beyer szerint „ha valami történik e film következményeként”, akkor a Channel 4 vezetőinek kezéhez „fog vér tapadni”.

Peter Dale, a More4 igazgatója ugyanakkor kijelentette: a tévédráma „a kortárs amerikai társadalom gondolatébresztő kritikája”, és „kifinomult alkotás”.

A rendező, Gabriel Range a The Times pénteki számában közölt nyilatkozatában cáfolta, hogy szenzációhajhász célok vezérelték a film elkészítésére. Range szerint a számítógépes effektusokkal forgatott alkotás alapos kutatómunka eredménye; a készítők még FBI-ügynökökkel és „a terror elleni háború másik oldalán állókkal” is interjúkat készítettek. A rendező kizárta annak lehetőségét, hogy bárki a filmből merítsen ihletet a Bush elnök elleni merényletre.

A Channel 4 egyébként Bush legfőbb szövetségesével, Tony Blairrel sem bánik kesztyűs kézzel. A társaság novemberben mutatja be azt az alkotást, amelynek sztorija szerint a brit kormányfőt Irakban elkövetett háborús bűnök címén bíróság elé állítják – írta a The Sun.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.