2006. augusztus. 15. 11:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 15. 11:27 Világ

Az AIDS már a fekete közösség betegsége az USA-ban

Az AIDS ma már a fekete közösség betegsége az Egyesült Államokban - hangzott el a kanadai Torontóban helyi idő szerint hétfőn megnyílt nemzetközi AIDS-konferencián.

Legfőbb ideje, hogy az afro-amerikai közösség "szembenézzen azzal a ténnyel, hogy az AIDS fekete betegséggé vált" Amerikában - jelentette ki a kanadai nagyvárosban az immár 16. alkalommal megrendezett éves csúcstalálkozón Julian Bond, az amerikai feketék érdekeit képviselő egyik jelentős szervezet vezetője.

Bond - és több más fekete vezető, köztük Jesse Jackson tiszteletes - hangoztatta, hogy felelősségteljes magatartást vár el az afro-amerikai közösség tagjaitól, ugyanakkor elismerte, részben a politikai vezetők számlájára írható a gyászos statisztika, amely szerint az AIDS 200 ezer fekete amerikait ölt meg 25 évvel ezelőtti megjelenése óta. Az amerikai betegségellenőrző és - megelőző központ adatai szerint az új betegek közül minden második fekete - a megfertőződő nők kétharmada színes -, miközben az Egyesült Államokban 13 százalék az afro-amerikaiak aránya a teljes népességen belül. A 25 és 34 év közötti fekete nők körében a fő halálozási okká lépett elő az AIDS.

"A nyomor, a nemtörődömség és az előítéletek miatt az AIDS sorozatgyilkosként pusztít" a fekete amerikaiak körében - írta a konferenciára elküldött közleményében Jesse Jackson. Az amerikai fekete küldöttség ígéretet tett arra, hogy ötéves intézkedési tervet készít, amelynek a célja a HIV-fertőzöttek arányának leszorítása az afro-amerikai népességen belül.

Idén, az első HIV-fertőzés észlelésének 25. évfordulóján összesen több mint 24 ezer kutató, egészségügyi dolgozó és AIDS-ellenes aktivista gyűlt össze Torontóban a világ 132 országából. A betegség negyedszázados története alatt a világon összesen csaknem 65 millió embert fertőzött meg, s több mint 25 milliót elvitt.

A hétfőn megnyílt konferencián megjelent többek között Bill Clinton volt amerikai elnök és Bill Gates, a Microsoft alapítója, aki egy alapítványán keresztül több mint egymilliárd dollárt áldozott az AIDS elleni küzdelemre.

Hirdetés