2006. május. 29. 13:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 30. 08:24 Plázs

Habeas Corpus: a nőket inkább veszélyezteti az AIDS

Az AIDS terjedése világszerte növekvő tendenciát mutat, aminek az elsődleges kárvallotjai nők és fiatal lányok – áll a Habeas Corpus Munkacsoport közleményében.

Könyv
Legendák, tévhitek az AIDS-ről, annak eredetéről, terjedéséről a HVG Könyvek kiadásában megjelent Legendavadászat című könyvben. Megrendelem a kiadványt.
A WHO 2005-ös adatai szerint, bár az összes fertőzőtt között a nők aránya jelenleg még nem éri el az 50%-ot, az új fertőzések jóval nagyobb arányban sújtják őket, mint korábban, ennek következtében világviszonylatban egyre szűkül a nők és férfiak közötti különbség a számok tükrében – olvasható a Habeas Corpus Munkacsoport sajtóközleményében.

Egy, a WHO (World Health Organization) és a UNAIDS kutatása kimutatta, hogy a nők esélye a megfertőződésre minium kétszerese a férfiakénak; aminek okai korántsem csak a női test eltérő biológiai felépítésében keresendőek; a nők kiszolgáltatott helyzete a partnerkapcsolatokon, szexuális kapcsolatokon belül legalább ilyen fontos szerepet kap – figyelmeztet a szervezet. Az elmúlt két évtized folyamán számos nemzetközi dokumentum egyértelművé tette, hogy az AIDS és más nemi úton terjedő fertőzések nem tekinthetők, és nem kezelhetők pusztán egészségügyi problémaként. E források egyként a nemi egyenlőtlenséget, majd ennek következtében a nők és lányok alacsony iskolázottságát, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való nehezebb hozzáférését, a stigmatizációtól való – megalapozott - félelmet jelölték meg a fenti jelenség társadalmi okaiként – áll a közleményben­.

Bár Magyarországon ma az AIDS nem sorolható a nők elsődleges egészségügyi kockázatai közé, május 28-án, a nők egészségének nemzetközi akciónapján mégis érdemes elgondolkodni azon, vajon teljesülnek-e hazánkban azok a politikai, jogi, gazdasági és társadalmi feltételek, amelyek alapján a nők az élet minden területén egyenlő állampolgárokként élhetnek – írja a szervezet. „Ameddig az őket érintő leggyakoribb jogsértés, a családon belüli erőszak nem nyer önálló jogi szabályozást, ameddig állami intézményekben roma nőket elkülönítenek, amíg a reprodukciós jogok érvényesítésének egyik alapfeltételét, a fogamzásgátló szereket nem támogatja a társadalombiztosítás, ilyesmiről aligha beszélhetünk” – zárul a közlemény.