A nők elleni erőszak ellen tüntettek Budapesten
Több mint százan vettek részt a nőket családon belül ért erőszak elleni - felvonulással egybekötött - budapesti tüntetésen vasárnap. Nagyon nehezen megfogalmazhatónak nevezett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy olyan távoltartó törvényt, amely büntetőjogi eljárás nélkül is garantálná a nők biztonságát.
A fővárosi megmozdulással - a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellekoordinálásával - hét emberjogi civil szervezet egy hatékony családvédő törvény elfogadását sürgették. A Képviselői Irodaháztól induló emberek az Igazságügyi Minisztériumot érintve a Parlament előtt fejezték be az úgynevezett néma tanúk felvonulását. A résztvevők ember nagyságú formafigurákkal vonulva emlékeztek a családon belüli erőszak áldozataira.
A téren szónoklatokban hívták fel a figyelmet a hiányos távoltartási törvényre, annak általuk rossznak vélt koncepciójára, valamint arra a tényre, hogy hetente egy-két nő esik áldozatul párkapcsolati erőszaknak.
Ebben az évben 53 áldozatra emlékezünk a felvonulással, amellyel alapvetően egy új távoltartási törvény koncepciójára kívánjuk rávenni a törvényhozókat - mondta Tóth Györgyi, az egyik főszervező, a NANE munkatársa, aki a nemzetközi tapasztalatok figyelembe vételét és a civil szervezetekkel való egyeztetést sürgette. Tóth Györgyi "meglepőnek" tartaná, ha még a választások előtt megszületne a törvény.
A szónokok igazságtalannak nevezték a parlament elé pár hete benyújtott javaslatot. Annak visszavonását követelték a demonstráción, amelyen közéleti személyiségek olvasták fel a családi erőszak miatt elhunyt 53 áldozat történetét. Nagy Ervin színész és Gusztos Péter SZDSZ-es képviselő is a felolvasók között volt.
A liberális politikus megjegyezte: még ebben a parlamenti ciklusban valószínűnek tartja a távoltartási törvény elfogadását, azt azonban kiemelte, hogy ehhez alkotmányos megoldást kell találni és elengedhetetlen egyeztetni a civil szervezetekkel is.
A rendezvényt szervező civil szervezetek levélben fordultak Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz és Petrétei József igazságügyi miniszterhez. Külön levéllel kerestek meg minden egyes parlamenti képviselőt.
A kormányfőhöz és az igazságügyi miniszterhez címzett levélben azt kérték, a két politikus hasson oda, hogy a kormány a Büntetőeljárási Kódex módosításába épített, a távoltartás szabályozásról szóló tervezetet vonja vissza.
A levelet aláíró civil szervezetek álláspontja szerint a kormány megcsonkított távoltartási törvénytervezetet terjesztett az Országgyűlés elé, amely nem csupán alkalmatlan a családon belüli erőszak megelőzését és hatékony kezelését előíró 45/2003. országgyűlési határozat megvalósítására, a bántalmazottak életének, testi épségének, és méltóságának védelmére, hanem könnyen ezek további veszélyeztetésének eszközéül válhat is.
A parlamenti képviselőknek küldött levélben a távoltartás tervezett szabályozásának elfogadása ellen tiltakoztak. "Az Országgyűléstől felelős jogalkotást várunk el, olyan törvényi háttér megteremtését, mely ténylegesen képes arra, hogy az áldozatoknak védelmet biztosítson a családon belül elszenvedett bántalmazással szemben" - olvasható a levélben.
Kívánatosnak, ámde nagyon nehezen megfogalmazhatónak nevezett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy olyan távoltartó törvényt, amely büntetőjogi eljárás nélkül is garantálná a nők biztonságát.
Két alkotmányos alapelv ütközik egymásba, hiszen alkotmányos alapelv a magánélet szentségének védelme, ugyanakkor az állam alkotmányos kötelezettsége az emberi méltóság és épség megóvása is - válaszolta a miniszterelnök a civil szervezetek akciójával kapcsolatban feltett kérdésre vasárnapi sajtótájékoztatóján. A kormányfő szerint nem a kormány és civilek, hanem civilek és civilek vitájáról van szó, aszerint, hogy ki melyik alkotmányos alapelv érvényesülését tartja fontosabbnak. "Elmenni a lehető legmesszebb minden polgár megvédésében és legkevésbé csorbítva a magánélet szentségét állami eszközökkel" - így lehet szerinte az alkotmányos vitát megoldani.