2006. augusztus. 06. 10:54 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 06. 10:56 Világ

Az ENSZ közel-keleti határozattervezetének főbb pontjai

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a Franciaország és az Egyesült Államok által benyújtott közel-keleti határozattervezetről tárgyal, amelynek célja, hogy véget vessen az Izrael és a Hezbollah fegyveresei között több mint három hete tartó harcoknak.

A határozattervezet főbb pontjai a következők:

- Felszólít az "ellenségeskedések teljes beszüntetésére", a Hezbollahnak azonnal be kell szüntetnie valamennyi támadást, Izraelnek pedig azonnal véget kell vetnie a offenzív hadműveletnek.

- Felkéri a 2000 fős libanoni békefenntartó erőt, az ENSZ Libanoni Ideiglenes Haderejét (UNIFIL) a fegyverszünet ellenőrzésére.

- Dél-Libanonba telepítendő nemzetközi erő létrehozására szólít fel, amely azután vonulna fel Dél-Libanonban, hogy a felek elvi belegyezésüket adják meghatározott követelésekhez.

A dokumentum felszólítja Izraelt és Libanont a tartós tűzszünet támogatására, és a következő elveken alapuló tartós megoldás elfogadására:

-- Izrael és Libanon szuverenitásának és területi épségének szigorú tiszteletben tartása;

-- a Libanon és Izrael közötti "kék vonal" néven ismertté vált elválasztó vonal maradéktalan tiszteletben tartása mindkét fél által;

-- Libanon nemzetközi határának kijelölése, különös tekintettel a vitatott területekre, így közöttük a Sebaa-tanyákra;

-- valamennyi libanoni fegyveres csoport lefegyverzése;

-- fegyverembargó felrendelése annak megakadályozására, hogy a libanoni hadseregen kívül másoknak is szállítsanak fegyvert.

A határozat bevezetője, nem pedig a fő része szorgalmazza az elhurcolt izraeli katonák feltétel nélküli szabadon bocsátását, és bátorítja az "Izraelben fogva tartott libanoni foglyok kérdésének rendezését célzó erőfeszítéseket".

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.