2006. augusztus. 06. 10:46 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 06. 10:50 Világ

A Nyugat is sokat kockáztat Libanonban

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia komoly kockázatot vállalt, amikor kiállt a Libanon ellen indított izraeli invázió mellett, mert az izraeli hadsereg esetleges kudarca alááshatja a két angolszász állam közel-keleti pozícióit.

A két nyugati szövetségesre, amelyek sebezhetőek Irakban és csöppet sem népszerűek a térségben, az a veszély leselkedik, hogy még inkább elveszítik befolyásukat és barátaikat, miközben nem képesek sikert elkönyvelni a terveiket ellenző arab és muzulmán kormányokkal és szervezetekkel szemben.

© AP
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter a Libanonban tomboló harcokat "egy új Közel-Kelet születését kísérői fájásoknak" nevezte. A brit hírügynökség által idézett elemzők szerint a Bush-kormányzat úgy tekinti a Hezbollah milícia és Izrael közötti konfliktust, mint esélyt a Hezbollah lefegyverzésére és az őt támogató Szíria és Irán megbüntetésére. A harcokkal Izrael ráadásul megfélemlíthetné a Hamászt, amely nem hajlandó elismerni a zsidó államot, sem pedig lemondani a fegyveres harcról a megszállt területek visszaszerzéséért.

Csakhogy Izraelnek időközben módosítania kellett a stratégiáját, lehűtve az abba vetett reményeket, hogy a Hezbollah ellenszolgáltatás nélkül szabadon engedi a július közepén elhurcolt két izraeli katonát, illetve hogy a libanoni kormány kezdeményezést tesz a síita milícia lefegyverzésére. Izraeli illetékesek ma már azt vallják: az offenzíva közvetlen célja, hogy a majdani tűszünet előtt a lehető legsúlyosabb kárt okozzák a Hezbollahnak, mivel annak összes rakétáját képtelenség megsemmisíteni. Kétséges az is, hogy a támadók képesek-e olyan távolságra visszaszorítani a síita milíciát a libanoni határtól, hogy annak rakétái nem tudják többé elérni Izraelt.

Kudarcra ítélve?

Vezető amerikai és izraeli kommentátorok máris megkérdőjelezik a libanoni hadjárat sikerének valószínűségét. Neves lapokban párhuzamot vonnak az USA és Nagy-Britannia kudarcával, amelyeknek nem sikerült katonai erővel békés, demokratikus, Nyugat-barát országgá alakítaniuk Irakot.

Bret Stephens, a konzervatív The Wall Street Journal vezércikkírója szerint "ha a libanoni háború úgy folytatódik, ahogy eddig zajlott, akkor Izraelre történelmének legsúlyosabb katonai megaláztatása vár". Aluf Benn, a liberális izraeli Háárec elemzője úgy véli: Ehud Olmert miniszterelnök még egy utolsó erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy győzelemnek állítsa be a döntetlent; az aktuális célkitűzés pedig annak elérése, hogy európai haderők vonuljanak be a libanoni határtól északra kijelölendő ütközőzónába.

Csakhogy a Hezbollah számára a konfliktus bármilyen kimenetele, amelynek nyomán a szervezet fennmarad és megőrzi támogatóinak hatalmas táborát, győzelemmel ér fel. A Hezbollah nem csak milícia, de politikai és vallási mozgalom is egyben, amely mély gyökerekkel rendelkezik a libanoni síiták körében - márpedig ez utóbbi képezi a kis ország legnagyobb vallási közösségét. A milícia pedig - dacára az átfogó sikerekről beszámoló izraeli híreknek - tovább harcol, és könnyedén képes pótolni a veszteségeket.

Az Egyesült Államok, Izrael és Nagy-Britannia abban reménykedik, hogy nemzetközi haderő vonul majd fel a határ mentén, és segítséget nyújt a libanoni hadseregnek a gerillák lefegyverzésében. Csakhogy az efféle külföldi haderők története Libanonban nem bővelkedik sikerekben.

Kitartanak-e a „barátok”? (Oldaltörés)

Washingtonra és Londonra ráadásul az a veszély is leselkedik, hogy egy majdani libanoni kompromisszumos megoldás - oly sok ember halála és mérhetetlen pusztítás után - aláássa hitelüket a Közel-Keleten, és még inkább megkérdőjelezi politikai vezetőik ítélőképességét. Az utóbbi napokban kényelmetlen helyzetbe hozták azt a kevés arab országot, amelyet még a barátjuknak nevezhetnek. Egyiptom, Szaúd-Arábia és Jordánia konzervatív vezetőire széles körű felháborodás zúdult annak nyomán, hogy a libanoni tűzszünetet sürgető felhívásaik süket fülekre találtak Londonban és Washingtonban.

Az Egyesült Államoknak, amely a korábbi konfliktusokban képes volt megőrizni közvetítő szerepét, miközben Izrael érdekeit szem előtt tartva cselekedett, egyáltalán nincsenek magas szintű kapcsolatai a jelenlegi háború főbb szereplőivel: Iránnal, Szíriával, a Hamásszal, a Hezbollahhal és az iraki felkelőkkel. "Ha azt mondjuk, nem vagyunk kíváncsiak a szíriaiak véleményére, akkor ezzel sehová sem fogunk eljutni" - mutatott rá Thomas Friedman, a The New York Times kommentátora.

Július végén még Fuad Szinjóra libanoni miniszterelnök, a térség egyik leginkább Amerika-barátnak mondható politikusa is kosarat adott Condoleezza Rice-nak. A külügyminiszternek üzenve értésére adta: ne is jöjjön Bejrútba, ha tárgyalási ajánlatában nem szerepel a tűszünet. Ha pedig bekövetkezik az elképzelhető legrosszabb eshetőség, akkor a Hezbollah szimpatizánsai az iraki síita közösségen belül fegyvereiket az amerikai és brit katonák ellen fordíthatják, katasztrófává változtatva a nyugatiak iraki kudarcát.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.