2006. június. 29. 10:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. június. 29. 10:46 Világ

Brüsszel kivizsgálja a pozsonyi magyar turisták ügyét

Brüsszel azt vizsgálja, hogy minősülhet-e egy nyilvánosan látogatható kegyeleti hely, egy templom kizárólag speciális képesítéssel rendelkező idegenvezető kíséretében látogatható múzeumnak vagy történelmi emlékműnek.

Herczog Edit szocialista európai parlamenti képviselő elsőbbségi írásos kérdésben hívta föl az Európai Bizottság figyelmét a május 20-án Pozsonyban vegzált magyar turisták ügyére. Mint ismeretes, a szlovák fővárosban magyar gimnáziumi tanárokat állítottak elő, mert a Szent Márton Székesegyházban kalauzolták diákjaikat. A szlovák hatóságok arra hivatkoztak, hogy az idegenvezetés náluk engedélyhez van kötve, a pedagógusok tehát szabálysértőknek minősültek.

A magyar képviselő annak kivizsgálását kérte a belső piacért felelős Charlie McCreevy biztostól, hogy a magyar turisták ellen irányuló hatósági intézkedések sértik-e az EK szerződésben biztosított szabad szolgáltatásnyújtás elvét. Hétfői válaszában McCreevy biztos, az Európai Közösségek Bíróságának esetjogára hivatkozva, emlékeztet, "hogy az EK-Szerződésnek a szolgáltatásnyújtás szabadságáról szóló 49. cikke alapján a tagállamok nem kötelezhetik a turistacsoportokat kísérő idegenvezetőket speciális nemzeti képesítés megszerzésére". Ugyanakkor kivételt képezhetnek az elv alól a kizárólag "megfelelő szakmai és speciális képesítéssel rendelkező idegenvezető kíséretében látogatható múzeumok vagy történelmi emlékművek".

Az Európai Bizottság vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy a pozsonyi Szent Márton Székesegyház objektíve és jogszerűen az utóbbi kategóriába sorolható-e vagy sem. A magyar turisták ellen folytatott rendőri eljárás alapját képező szlovák szabályok európai jogszerűségének vizsgálatakor az Európai Bizottság közvetlenül a szlovák hatóságokkal lép kapcsolatba. A biztos kifejtette azt is, hogy a legkésőbb 2007. október 20-ig minden tagállamban végrehajtandó új irányelv értelmében, a tagállamok szakmai képesítéssel kapcsolatos okra hivatkozva nem korlátozhatják a szolgáltatásnyújtás szabadságát egy másik tagállamban, ha a szolgáltatásnyújtó egy másik tagállamban ugyanazon tevékenység folytatására hivatalosan be lett jegyezve.

Herczog Edit elmondta, hogy a McCreevy úr által említett jogesetben az Európai Bizottság éppen azért indított hivatalból kötelezettségszegési eljárást Olaszország ellen, mert az ország külön olasz szakképesítéshez és engedélyhez kötötte az idegenvezetői szolgáltatások olaszországi gyakorlását. A Bíróság ezt az olasz követelményt jogellenesnek ítélte.

Hirdetés