2006. május. 22. 08:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 22. 08:39 Világ

Cipruson marad a kormány

Az ENSZ újraegyesítési tervét elutasító, jelenleg is hivatalban lévő kormánykoalíció győzött a vasárnap tartott ciprusi parlamenti választásokon.

Az állami CYBC televízióban közölt előzetes, nem hivatalios eredmény szerint a kommunista Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártja (AKEL) szerezte a legtöbb szavazatot 31,16 százalékkal, míg konzervatív riválisa, a Demokratikus Tömörülés (DISY) a voksok 30,33 százalékához jutott. Mindkét nagy párt jelentősen visszaesett a 2001-es választási szerepléséhez képest.

A választások igazi győztese Tasszosz Papadopulosz elnök centrista Demokrata Pártja, amely a szavazatok 17,91 százalékához jutott, számottevően jobban szerepelve, mint a legutóbbi parlamenti választásokon.

Az 1974 óta megosztott Ciprus görögök lakta részén jelenleg az AKEL és a Demokrata Párt alkot koalíciót.

A ciprusi belpolitikai rendszerben a parlamenti választások eredménye nem befolyásolja közvetlenül a kormány összetételét. A kormány tagjait az államfő nevezi ki, akit viszont egy különálló választáson választanak meg ötéves időtartamra. (A következő elnökválasztás 2008-ban esedékes.)

Egyes megfigyelők szerint a választók az ENSZ ciprusi újraegyesítési tervének elutasításáért jutalmazták Papadopulosz elnököt a többletszavazatokkal. A ciprusi görögök 2004 áprilisában népszavazáson elvetették a világszervezet újraegyesítési tervét. (A sziget északi részén élő török közösség áldását adta a tervre egy hasonló népszavazáson.) A görög elutasításban sokak szerint meghatározó szerepe volt az államfőnek, aki kezdettől fogva ellenezte a tervet. Az eredmény azt is valószínűsíti, hogy megnőttek Papadopulosz 2008-as elnöki újjáválasztásának esélyei.

A vasárnapi parlamenti választásokon a részvételi arány 89,02 százalékos volt.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.