2004. december. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 22. 18:44 2004: az év krónikája

Ciprusi elutasítás

ÁPRILIS 24.

Népszavazáson mondott nemet a ciprusiak 75,8 százaléka Kofi Annan ENSZ-főtitkár újraegyesítési tervére, amelyet hiába támogatott 64,9 százalékban az északi országrészen 1974-ben kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaság lakossága. A földközi-tengeri szigetország így - a görög és a török közösséget elválasztó, az ENSZ által ellenőrzött ütközőzónával - kettéosztott államként lépett be május 1-jén az EU-ba. A görög oldalon a két önálló, ám közös alkotmánnyal rendelkező államot feltételező Annan-terv ellen kampányolt Taszosz Papadopulosz ciprusi elnök és a legnagyobb parlamenti párt, a szocialista AKEL, mert szerintük az effajta rendezés legalizálná az 1974-es török megszállást és az észak-ciprusi török államalakulatot. Rauf Denktas, a ciprusi törökök vezetője azért tartotta elfogadhatatlannak az Annan-tervet, mert az bizonyos, a ciprusi törökök által birtokolt területek átadásával és az ott élők kitelepítésével járt volna. A referendum kudarca ellenére történt némi előrelépés: könnyebbé vált az átjárás az ütközőzónán, augusztusban pedig - három évtized után - ismét megindulhatott a közvetlen kereskedelem. Az uniós bővítésből kimaradt 200 ezres ciprusi török országrész újjáépítésére és felzárkóztatására az EU júliusban kétéves, 259 millió eurós támogatást hagyott jóvá.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.