2004. december. 17. 15:56 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. december. 18. 11:01 Világ

Megállapodtak Ciprusról

Az Európai Unió soros holland elnöksége és Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök péntek délután egyetértésre jutott arról, hogy miként lehet a brüsszeli EU-csúcs záróközleményébe belefoglalni Ciprus török elismerésének kérdését, ami a török csatlakozási tárgyalások megkezdésének egyik legfontosabb feltétele.

A Törökországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások indításának 2005. október 3-ra való kitűzésével és egy olyan megállapodással ért véget péntek délután az Európai Unió állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozója, amely szerint Ankara még a tárgyalások megkezdése előtt aláírja az EU és Törökország társulási szerződését az integrációs szervezet tíz új tagállamára, köztük Ciprusra is kiterjesztő ankarai jegyzőkönyvet, és ezzel gyakorlatilag elismeri a földközi-tengeri szigetországot.

A tagországok vezetői és Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök csütörtök este óta szinte folyamatosan kapcsolatban álltak egymással, hogy megegyezzenek a tárgyalások megkezdéséhez támasztott feltételekről. A megállapodást végül is uniós források szerint az a találkozó hozta meg, amelyen Erdogan és a holland EU-elnökséget képviselő Jan Peter Balkenende miniszterelnök mellett José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Tony Blair brit miniszterelnök és Gerhard Schröder német kancellár is részt vett. Később mind a 25 tagállam jóváhagyta az egyezséget.

Melléklet
A hvg.hu ciprusi dossziéja
A megállapodás lényege, hogy Törökország még a tárgyalások megkezdése előtt aláírja azt a jegyzőkönyvet, amelyben társulási szerződését kiterjesztik az EU idén csatlakozott tíz államára, így közvetve elismeri Ciprus függetlenségét. Az EU azonban jelezte, hogy nyitott végű tárgyalásokról van szó, és nincs garancia arra, hogy azok eredményesen érnek véget. Az unió engedett abban, hogy tudomásul veszi: Ciprus elismerése nem jelenti az ottani görög kormányzat elismerését is. Az EU jelezte azt is: a tárgyalások nyomán várhatóan hosszú távú korlátozást vezet be a török munkaerő szabad áramlására.

Romániáról, Bulgáriáról és Horvátországról is döntöttek

Törökország és az EU
A hvg.hu török dossziéjához kattintson ide!
Az uniós tagországok állam- és kormányfői arról is döntöttek, hogy március 17-én indítják a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal, de sürgették Zágrábot, hogy tegyen meg mindent a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel való teljes körű együttműködés érdekében. Délelőtt az EU még úgy tervezte, hogy áprilisban kezdi a megbeszéléseket.

Jövő áprilisban az EU aláírja Románia és Bulgária csatlakozási szerződését, és a két ország 2007-ben várhatóan tagja lesz az EU-nak, ha folytatják a reformokat. Az állam- és kormányfők a huszonötök közti megbeszélések után külön ismertették ezeket a döntéseket a tagjelölt államok vezetőivel.

A brüsszeli EU-csúcsértekezlet legfontosabb témaköre az unió további bővítése volt. Az ezekről hozott döntéseket több uniós vezető - köztük Balkenende, Blair, Barroso és Schröder - történelminek minősítette. Törökország közeledési folyamata az EU-hoz több mint 40 éve kezdődött.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.