2004. december. 15. 14:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. december. 17. 12:24 Világ

Mit teljesített Ankara a csatlakozás érdekében?

Törökország megfelelően teljesíti az úgynevezett koppenhágai kritériumokat az EU - csatlakozás megkezdéséhez - állapította meg az Európai Bizottság 2004 október 6-ai jelentésében. Számos elemző szerint az utóbbi évek alkotmányreform-sorozatának hatására Törökország politikai berendezkedése „modernizációs forradalmon” ment keresztül.

A Recep Tayyip Erdogan vezette kormány 2003-ban, illetve 2004-ben reformokat hajtott végre. Kétszer is módosította az alkotmányt, melynek keretében eltörölte a halálbüntetést, kiszélesítette a szabadságjogokat, biztosította a nemek közötti egyenlőséget. A polgári törvénykönyvet még az előző kormány módosította 2002-ben, a büntető törvénykönyvet már az Erdogan-kormány: kihagyta belőle a házasságtörés büntethetőségének gyakorlatát.

Törökország mindezen kívül a csatlakozás reményében mintegy 250 törvényen változtatott, többek között a gyülekezés-, szólás-és vallásszabadság érdekében, bővítették a kurd kisebbség jogait. Betiltották a kínzás valamennyi formáját, a nők elleni úgynevezett becsületgyilkosságokat pedig a korábbinál jóval szigorúbban büntetik. Az ügyészek, bírók és rendőrök emberi jogokat ismertető képzéseken vesznek részt. Szintén óriási lépés, hogy megszüntették a hadsereg kormányellenőrzését, tanácsadó testületté „degradálták” a nemzetbiztonsági tanácsot, aminek élére - az 1980-as katonai puccs óta először - polgári személyt neveztek ki.

A reformcsomag további rendelkezései alapján megszüntetik a felsőoktatás, illetve a közmédia katonai ellenőrzését azáltal, hogy az érintett intézmények vezető testületéből elmozdítják a hadsereg képviselőit. A törvények értelmében a katonai kiadások ellenőrzése teljes egészében a parlament hatásköre alá kerül.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.