2006. május. 02. 08:56 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 02. 09:03 Világ

Izrael vezérkari főnöke: lehetségesek katonai lépések Irán ellen

Lehetségesnek mondta egy izraeli lapnak adott, kedden megjelent interjúban Dan Haluc, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke, hogy a világ katonai eszközökkel akadályozza meg Iránt abban, hogy atomfegyvert fejlesszen ki.

Az altábornagy igennel válaszolt a Maariv című újság munkatársának arra a kérdésére, hogy a világ képes lehet-e arra, hogy katonai eszközökkel elérje az iráni atomprogram leállását. "Ha az a kérdés, hogy a világ képes-e erre, akkor a válasz igen" – mondta Dan Haluc. Arra a kérdésre, hogy Izrael részt venne-e egy ilyen, a zsidó állam ősellensége elleni katonai akcióban, a tábornok így felelt: „Izrael is része a világnak.”

Míg az izraeli kormányzat és a katonaság illetékesei az elmúlt időszakban zajosan követeltek fellépést Iránnal szemben, az utóbbi hetekben, miután a világ lépéseket tett az iráni atomprogram leállítása felé, tompítottak a hangerőn.

Dan Haluc szerint nem biztos, hogy az iszlám köztársaság képes nukleáris technológiára szert tenni az évtized végére, ahogy azt korábban Izraelben feltételezték, mert, mint mondta, Izrael meggyőződése, hogy az iráni program elleni nemzetközi erőfeszítések segíthetnek meggyőzni Teheránt arról, hogy visszakozzon. Az izraeli vezérkari főnök egy másik interjúban, az izraeli rádióban azt mondta: Izrael létére jelentene fenyegetést, ha Irán egy nap atomfegyverre tenne szert.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) minapi jelentésében megállapította, hogy az iszlám alapokon álló közép-keleti állam nem tett eleget az ENSZ Biztonsági Tanácsa azon követelésének, hogy állítsa le urándúsító programját. (Az urándúsítással nemcsak atomerőművek üzemeltetéséhez szükséges üzemanyagot, hanem atomfegyver gyártására alkalmas uránt is elő lehet állítani.) A jelentés következményeként az ENSZ BT büntető intézkedéseket léptethet életbe Iránnal szemben,. Azonnali cselekvés e téren mindazonáltal nem várható, mert a testület két állandó tagja, Oroszország és Kína egyelőre ellenzik a szankciók bevezetését az iszlám köztársasággal szemben.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.