Elrettentő lehet az uniós adó
A Brüsszel költségvetésének növelését szolgáló uniós adó kivetése fokozhatja az EU-ellenes hangulatot.
Politikai és gazdasági szempontból hátrányos lehet a tervezett uniós adó - figyelmeztetett Dalia Grybauskaité költségvetési EU-biztos. Szerinte a Brüsszel költségvetésének növelését szolgáló uniós adó kivetése fokozhatja az EU-ellenes hangulatot. A litván biztos figyelmeztet, hogy az intézkedés ugyanúgy félreérthető és népszerűtlen lehet, mint a szolgáltatási direktíva, amelyet az uniós alkotmány ügyében tartott tavalyi francia népszavazás csődjéért kárhoztattak.
„Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ugyanazt a hibát kövessük el, mint a szolgáltatási direktíva esetében, amikor a kérdést „elpolitizálták”, s ez elriasztotta a lakosságot, majd végső soron csak egy gyenge kompromisszum született. Ezt a helyzetet el kell kerülnünk, s vigyáznunk kell a spekulációkkal, a hirtelen jött ötletekkel” - vélekedik Dalia Grybauskaitė.
A brüsszeli költségvetés saját bevételrendszerének reformjára vonatkozó javaslatokat, azt a rendszert, amelynek alapján a tagállamok uniós „pénztárba” való befizetése zajlik, 2008-ban vitatják majd meg. A soros EU-elnök, Ausztria vezetője, Wolfgang Schüssel úgy véli, az uniós adó alternatívát jelenthet a hagyományos EU-költségvetési csatákhoz képest. A tavaly decemberi költségvetési egyeztetések ugyanis mélységesen megosztották a tagállamokat.
Grybauskaité elismeri: tárgyalni kell a jelenlegi rendszer átalakításáról, de óvatosságra int azzal az ötlettel kapcsolatosan, hogy a terheket közvetlenül az EU állampolgáraira hárítsák. Kifejezetten ellenzi Wolfgang Schüssel javaslatát, amely szerint utazási adót kellene kivetni a nemzetközi repülőutakra. „Nem szabad kockáztatnunk az európai gazdaság versenyképességét. Például a repülési adó ötlete esetében teljes körű, a gazdasági és a pénzügyi következményekkel is számoló hatástanulmányt kellene végezni. Bármilyen uniós adó esetében igen nagy óvatosságra van szükség” - mondta Dalia Grybauskaité.
Az EU vezető köreiben szintén többeket aggaszt az áfának az európai költségvetés elsődleges forrásaként való felhasználását célzó javaslat. Egy ilyen rendszerben a Lengyelországhoz hasonló szegényebb államok sokkal többet fizetnének, mint a Hollandiához hasonló gazdag országok.