2006. március. 24. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 24. 17:28 Világ

Bulgária három támaszpontot bocsát az USA rendelkezésére

Három katonai támaszpontot és egy hadianyagraktárt bocsát az Egyesült Államok rendelkezésére Bulgária - állapodtak meg róla a két ország képviselői pénteken Szófiában. A bolgárok 60 százaléka tiltakozik, de Szófia ennek ellenére támogatja az amerikai katonai elképzeléseket.

John Beyrle szófiai amerikai nagykövet és Ljubomir Ivanov,az ügyletben illetékes bolgár tárgyalóküldöttség vezetője közös sajtóértekezletén közölte, hogy egyidejűleg mintegy 2-3 ezer amerikai katona fog Bulgária területén tartózkodni. Az első egységek 2007-ben vagy 2008-ban érkeznek a balkáni országba.

A három támaszpont közül kettő a bolgár-török határ közelében, míg a harmadik a fekete-tengeri ország középső részén van. A szerződést fontos kitétele lesz, hogy a bázisokról csak a bolgár parlament engedélyével szabad egy harmadik államra csapást mérni - hívta fel a figyelmet Veszelin Bliznakov bolgár védelmi miniszter. A támaszpontok azonban inkább kiképző jellegűek lesznek, és nem elsősorban hadműveleti feladatokat szánnak nekik - mutatnak rá Szófiában.

A dokumentumot Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter áprilisban esedékes szófiai látogatása alkalmával írják alá, amikor a bolgár fővárosban a NATO külügyminiszterei tartanak tanácskozást. A szerződés tíz évre szól, és még a szófiai törvényhozásnak is jóvá kell hagynia.

Bulgária, akárcsak Románia NATO tag, s cselekvően igyekszik az amerikai katonapolitikai elképzelések kivitelezésében Washington segítségére lenni. A közvélemény heves tiltakozása ellenére például Szófia korábban csapatokat vezényelt Irakba az amerikai vezetésű megszálló erők kötelékébe - hívják fel rá a figyelmet elemzők. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint egyébként a bolgárok mintegy 60 százaléka ellenezi a mostani támaszpont-ügyletet is, holott az várhatóan új munkahelyeket teremt a külföldi befektetésekben szűkölködő országban.

Megfigyelők emlékeztetnek rá: a hidegháború elmúltával a délkelet-európai térség felértékelődött az amerikai biztonságpolitikai stratégiában, hiszen az Egyesült Államok ebben az irányban közelítheti katonai erőit az olyan érzékeny térségek felé, mint például a Közel-Kelet.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.